• Kritéria hodnotenia predmetov

• Anglický jazyk 1. - 4. ročník

• Hodnotenie predmetu

Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu č. 22/2011 a z učebných osnov zakotvených v ŠkVP. Klasifikujeme známkou 2. – 4. ročníku.

V 1.  ročníku priebežné hodnotenie slovné + známka podľa uváženia učiteľa, súhrnné hodnotenie slovné + známka. Pri slovnom hodnotení sa určuje miera zvládnutia učiva slovným spojením mimoriadne úspešne, veľmi úspešne, úspešne, pomerne úspešne, neúspešne a slovným opisom práce žiaka.

V počiatočnej fáze učenia sa cudzieho jazyka v primárnom vzdelávaní má hodnotenie žiakov predovšetkým motivačnú a informatívnu funkciu. Hodnotiť žiaka a následne klasifikovať musíme komplexne, na princípe individuálneho prístupu k osobnosti a hľadať u žiaka iba kladné veci. Snažíme sa pri klasifikácii sledovať a zisťovať prírastok vedomostí.

V 1. a 2. ročníku hodnotíme u žiakov zložky počúvanie s porozumením a ústny prejav, aktivita na vyučovaní, vypracovávanie domácich úloh a pracovných listov.  V 3. a 4. ročníku už aj písomný prejav a čítanie s porozumením.

Metódy, formy a prostriedky získavania podkladov na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov:

Počúvanie s porozumením:

• rozlišovanie a porovnávanie hlások, slabík a slov,

• porovnávanie významu viet na základe ich intonácie,

• úlohy , ktoré umožňujú žiakom demonštrovať pochopenie prostredníctvom neverbálnych prostriedkov (označovanie a spájanie obrázkov, vyfarbovanie, kreslenie).

Ústny prejav:

• dôraz sa kladie na splnenie komunikačného zámeru,

• správna výslovnosť a intonácia,

• hodnotenie ústneho prejavu je vnímané v kontexte situácie, nie izolovane.

Čítanie s porozumením:

• rozlišovanie a porovnávanie písomnej formy slov,

• hľadanie konkrétnych slov alebo informácií v texte,

• čítanie krátkych textov s porozumením.

Písomný prejav:

• úlohy určené na hodnotenie písania odzrkadľujú aktivity v triede,

• odpisovanie slov a krátkych viet, neskôr krátkych odsekov,

• písanie vlastných viet a krátkych odsekov,

• tvorivé písanie.

Vyučujúci dbá na pravidelnosť v hodnotení s ohľadom na vývoj konkrétneho žiaka, kombinuje slovné hodnotenie s hodnotením známkou podľa uváženia a rešpektuje vekové a individuálne osobnosti žiaka. Taktiež je potrebné rozvíjať u žiakov správne sebahodnotenie i hodnotenie navzájom.

Stupnica pri hodnotení písomných prác:

100 – 90%    = výborný (1)

89 – 75%  = chválitebný (2)

74 – 50%  = dobrý (3)

49 – 30% = dostatočný (4)

29% a menej = nedostatočný (5)

Žiaci so ŠVVP sú hodnotení podľa pokynov v správe poradenského orgánu s postupom hodnotenia pri jednotlivých vývinových poruchách. Dvakrát ročne učiteľ píše slovné hodnotenie žiaka, ktoré sa zakladá do jeho spisu.

Hodnotenie žiaka:

• aktívna účasť na hodinách
            • odpoveď – podľa typu vývinovej poruchy (ústna alebo písomná)
            • písomné preverenie vedomostí – priebežné (ohlásené sú testy zhrňujúce tematický celok)
            • čítanie s porozumením

Pri určovaní stupňa prospechu na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako aj zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota s schopnosť spolupracovať. Stupeň prospechu sa neurčuje iba na základe priemeru známok získaných v danom období, prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok.