• Kritéria hodnotenia predmetov

• Prírodoveda

• Klasifikácia známkou pri súhrnom hodnotení a priebežnom hodnotení. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu  č. 22/2011 a z učebných osnov zakotvených v ŠkVP.

Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, psychomotorické zručnosti, usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa.

Priebežné hodnotenie v 3. aj 4. ročníku je známkou.

3.ročník – známkou je hodnotená ústna a písomná odpoveď, domáce úlohy a aktivita na hodinách, kontrolné práce po tematických celkoch a projekty

4.ročník – známkou je hodnotená ústna a písomná odpoveď, domáce úlohy a aktivita na hodinách, kontrolné práce po tematických celkoch a projekty

Prospech žiaka vo vyučovacom predmete Prírodoveda hodnotíme v 3.-4. ročníku týmito stupňami:

Hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím vzdelávaných v školskej integrácii v bežnej triede základnej školy sa uskutočňuje podľa Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – ISCED 1.

Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:

1. priebežné hodnotenie sa uskutočňuje známkou
            2. súhrnné hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočnuje známkou
            3. Celkové hodnotenie je prospel/neprospel

Výborný (1)  Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje. Žiak minimálne na 90 % v čase určenom učiteľom samostatne a s minimom nepodstatných chýb vypracúva všetky úlohy. Žiak si bezchybne, samostatne spracúva všetky poznámky do zošita zadané učiteľom. Žiak samostatne spracuje zadané praktické úlohy a projekty. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Chválitebný (2) Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje. Žiak minimálne na 75 % v čase určenom učiteľom samostatne a s minimom malých chýb, ktoré si po upozornení dokáže samostatne opraviť, vypracúva všetky úlohy.  Žiak samostatne spracuje zadané praktické úlohy , projekty. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Dobrý (3) - Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojenie poznatkov, pojmov a zákonitostí podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Žiak minimálne na 50 % v čase určenom učiteľom samostatne ale s chybami, ktoré si podľa návodu od učiteľa dokáže vo väčšine prípadov opraviť, vypracúva úlohy a cvičenia. Žiak samostatne spracuje v nadpolovičnej väčšine zadané praktické úlohy, projekty. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Dostatočný (4) Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj v ich využívaní, - Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Žiak minimálne na 30 % v čase určenom učiteľom samostatne ale so závažnými chybami, z ktorých si niekoľko podľa podrobného návodu od učiteľa dokáže opraviť. Žiak je na vyučovaní málo aktívny, nezapája sa a nemá záujem o činnosti na hodinách.

Nedostatočný (5)  Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa. Žiak nespolupracuje s učiteľom.

Hodnotiaca škála pre písomné previerky a práce

Percentuálna úspešnosť

Známka