• Kritéria hodnotenia predmetov

          • Telesná a športová výchova

          •  

            Hodnotenie predmetu

             

            V 1. ročníku je súhrnné hodnotenie kombinované slovne a známkou.

            V 2. – 4. ročníku je súhrnné hodnotenie známkou.

            V priebežnom hodnotení vo všetkých ročníkoch hodnotíme známkou.

            Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu  č. 22/2011 a z učebných osnov zakotvených v ŠkVP.

            Hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím vzdelávaných v školskej integrácii v bežnej triede základnej školy sa uskutočňuje podľa Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – ISCED 1.

             

            Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:

            1. priebežné hodnotenie sa uskutočňuje známkou
            2. súhrnné hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočnuje známkou
            3. Celkové hodnotenie je prospel/neprospel

             

             

            Kritéria hodnotenia predmetu: 

            1. Za najdôležitejšie pri hodnotení a klasifikácii žiaka v telesnej a športovej výchove sa považuje nielen to, aké dôsledky zanechala táto činnosť na zlepšení jeho zdravia, pohybovej gramotnosti a výkonnosti, telesnej zdatnosti ,ale vo väčšom rozsahu aj to, či žiak získal k tejto činnosti vzťah, či sa na nej so záujmom zúčastňoval, a to nielen v čase povinného vyučovania, ale aj mimo neho, či pociťoval z nej radosť a potešenie, či sa stala súčasťou jeho životného štýlu. 

            Preto za základné ukazovatele hodnotenia žiaka sa považujú: 

            1. posúdenie prístupu a postojov žiaka, najmä jeho vzťahu k pohybovej aktivite a vyučovaniu telesnej a športovej výchovy a jeho sociálneho správania a adaptácie, 
            1. rozvoj telesných, pohybových a funkčných schopností žiaka, najmú rozvoj zdravotne orientovanej telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti s prihliadnutím na individuálne predpoklady žiaka, 
            1. proces učenia sa, osvojovania, zdokonaľovania a upevňovania pohybových zručností a teoretických vedomostí, najmä orientácia v obsahu učebných programov zostavených učiteľom a realizovaných na jednotlivých školách. 

             

            1. Hodnotenie vzťahu žiaka k telesnej a športovej výchove realizuje učiteľ nielen na základe dlhodobého sledovania prejavov žiaka na vyučovaní, pri ktorej si všíma najmä jeho aktivitu, snahu, samostatnosť a tvorivosť, ale aj na základe jeho aktivity a angažovanosti v školskej i mimoškolskej záujmovej telovýchovnej a športovej činnosti, Úroveň poznatkov v telesnej výchove a športe posudzuje priebežne v procese a môže si na to vytvárať i pomocné vedomostné testy. Na hodnotenie telesného rozvoja, telesnej zdatnosti a všeobecnej pohybovej výkonnosti sa odporúča používať batérie somatometrických a motorických testov. Na hodnotenie zvládnutia obsahu učebných programov používa učiteľ pomocné posudzovacie škály, využíva testy špeciálnej pohybovej výkonnosti a pridržiava sa štandardov.  

             

            1. Súhrnné hodnotenie žiaka je vyjadrené na vysvedčení. Ide o také súhrnné hodnotenie, aké sa na danej škole používa aj v iných vyučovacích predmetoch. Odporúča sa však priebežnej počas vyučovania využívať najmä slovné hodnotenie, pretože umožňuje presnejšie vyjadriť klady a nedostatky žiakov a pre mnohých je dôležitým a často aj silnejším motivačným činiteľom.  

             

            Stupne klasifikácie pri jednotlivých formách skúšania

             

            Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak dosahuje výbornú úroveň pri osvojovaní pohybových zručností vzhľadom na svoje individuálne predpoklady. Jeho pohybová výkonnosť a zdatnosť má stúpajúcu tendenciu. Má kladný vzťah k pohybovým aktivitám. Angažuje sa v aktivitách na vyučovacej hodine a v športových činnostiach v čase mimo vyučovania. Je disciplinovaný, kreatívny a dobre pripravený na vyučovanie. 

            Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak je aktívny a dosahuje štandardnú úroveň pri osvojovaní pohybových zručností vzhľadom na svoje individuálne predpoklady. Udržuje si pohybovú výkonnosť a zdatnosť, Zapája sa do pohybových aktivít. Na hodine je aktívny a disciplinovaný. Na vyučovacie hodiny, ktoré pravidelne aktívne absolvuje je dobre pripravený.  

            Stupňom 3 – dobrý sa žiak klasifikuje, ak je v pohybových činnostiach skôr pasívny a nedosahuje pri osvojovaní pohybových zručností takú úroveň, na ktorú má individuálne predpoklady. Neprejavuje záujem a snahu k zlepšeniu svojej výkonnosti a zdatnosti. Nezapája sa samostatne do činností v rámci hodiny a nezapája sa do športových činností mimo vyučovania. V príprave na vyučovanie sa vyskytujú nedostatky. Evidujú sa neodôvodnené absencie na pohybových aktivitách vo vyučovacích hodinách.  

            Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje ak je v prístupe k pohybovým činnostiam ľahostajný a pri osvojovaní pohybových zručností nedosahuje štandard napriek tomu, že má individuálne predpoklady. Neprejavuje záujem o zlepšenie svojho fyzického stavu a potrebných vedomostí. Je neaktívny, veľmi slabo pripravený na vyučovaciu hodinu. Veľmi často neodôvodnene vynecháva aktívnu časť vyučovania.  

            Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak výnimočne klasifikuje, ak je úplne ľahostajný k vyučovaniu, ignoruje obsah vyučovania a odmieta sa zapájať do pohybových činností na vyučovacej hodine. Jeho pohybové zručnosti nedosahujú štandard a neprejavuje záujem o zlepšenie svojej fyzickej zdatnosti. Odmieta sa zapájať aj do kolektívnych činností. Veľmi často neodôvodnene vynecháva vyučovanie.  

             

            1. Formy/ spôsoby skúšania v predmete TŠV: 

            Praktické skúšanie: 

            Na hodnotenie telesného rozvoja, telesnej zdatnosti a všeobecnej pohybovej výkonnosti TŠV používa batérie somatometrických a motorických testov. Na hodnotenie zvládnutia obsahu učebných programov používa učiteľ pomocné posudzovacie škály, využíva testy špeciálnej pohybovej výkonnosti a pridržiava sa štandardov. 

             

            1. Súhrnné hodnotenie za klasifikačné obdobie: 

            Za klasifikačné obdobie pri 2 hodinovej dotácii musí mať žiak minimálne 1 známku z každého tematického celku a aspoň 1 známku za aktivitu na hodinách. Ak žiak nemôže splniť požiadavky z príslušného TC, vypracuje na danú tému referát/ prezentáciu. Známkou výborný bude ohodnotená účasť na LVK, KOŽAZ a plaveckom kurze. Ak žiak k termínu klasifikácie vymešká viac ako 50% vyučovacích hodín z predmetu TŠV bez vážneho dôvodu (mimo dlhodobej PN a vážnych zdravotných dôvodov), je povinnosťou žiaka si uvedené vyučovacie hodiny po dohode s vyučujúcim TŠV nahradiť v rámci krúžkovej činnosti popoludní. V prípade, že žiak tak do určeného termínu neurobí, nebude za príslušné obdobie z predmetu TŠV klasifikovaný. 

             

            Hodnota známky: 60% aktivita / 40% pohybový štandard 

             

             

             

            Učiteľ prihliada pri hodnotení žiaka: 

            1. na jeho aktivitu a snahu na hodinách TŠV 

            Aktivita žiaka sa hodnotí za: 

            - pripravenosť na hodinu (kompletný, čistý úbor) 

            - zabudnutie úboru na hodinu TŠV sa považuje za porušenie vnútorného poriadku školy a učiteľ to rieši napomenutím, písomným zápisom do triednej dokumentácie, pokarhaním triednym učiteľom, pokarhaním riaditeľa školy a na tento fakt prihliada pri záverečnom hodnotení žiaka 

            - pravidelnú dochádzku 

            - aktívne zapájanie sa na hodine, riadenie sa pokynmi vyučujúceho 

            - prejavený aktívny záujem o prevádzané jednotlivé činnosti 

            - snahu o získavanie nových pohybových zručností a zdokonaľovanie pohybových schopností 

            1. na účasť na športových súťažiach a podujatiach súvisiacich s TŠV 
            1. na účasť na ÚC 
            1. na porušovanie zákazu používania na hodinách TŠV predmetov, ktorými môže rušiť priebeh hodiny a zraniť spolužiaka, aj seba – mobilu a bižutérie – náušnice, retiazky, náramky, piercing, hodinky,... – nosenie týchto vecí je zakázané (viď školský poriadok) 
            1. na oneskorené príchody na hodinu TŠV 
            1. na neprezúvanie sa na hodinu TŠV 
            1. na vyrušovanie, nedisciplinovanosť, zaoberanie sa činnosťami, ktoré nesúvisia s predmetom vyučovania 
            1. klubovú reprezentáciu v športovej oblasti spojenú s vytváraním dobrého mena a povedomia školy (aj mimo školských športových súťaží) 
            1. na prinášanie nových podnetov, nápadov na vyučovaciu hodinu (nová pohybová hra, činnosť) 
            1. na viditeľný pokrok v pohybovej zdatnosti, výkonnosti a úrovne pohybových zručností 
            1. na napomáhanie menej pohybovo zdatnému spolužiakovi so zvládnutím pohybových zručností a pri zvyšovaní ich úrovne. Opakované porušovanie stanovených pravidiel a neplnenie si povinností má za následok zhoršenú známku na vysvedčení. 

             

             

             

             

    • Kontakty

      • Základná škola, Komenského 2, 059 21 Svit
      • Mobil riaditeľ: +421 911 305 053 Mobil zástupcovňa: +421 948 990 834 (do 15.00h ) Mobil ekonomické oddelenie: +421 903 061 163 (do 15.00 h) Mobil ŠKD: +421 911 519 179 Mobil ŠJ: +421 911 305 052
      • Komenského 2, Svit 05921 Slovakia
      • 17068975
      • 2020947753
    • Prihlásenie