• Kritéria hodnotenia predmetov

• Matematika 1. - 4. ročník

• Hodnotenie predmetu

V 1. ročníku je súhrnné hodnotenie kombinované známka + slovné hodnotenie. Pri slovnom hodnotení sa určuje miera zvládnutia učiva slovným spojením mimoriadne úspešne, veľmi úspešne, úspešne, pomerne úspešne, neúspešne a slovným opisom práce žiaka.

V priebežnom hodnotení sú hodnotení známkou. Klasifikuje sa samostatná práca žiaka formou pracovného listu, krátke overenie vedomostí vo forme päťminútovky a tiež domáca príprava žiaka.

Samostatná práca je ohodnotená percentuálnou škálou:

Percentuálna úspešnosť

Známka

100% - 90%

89% - 75%

74% - 50%

49% - 30%

29% - 0%

2. – 4. ročník -  klasifikácia známkou.

2. ročník – klasifikuje sa ústna odpoveď žiaka, kontrolná a samostatná práca a krátke

overenie vedomostí formou päťminútovky

3.ročník – klasifikuje sa ústna odpoveď žiaka, samostatná práca žiaka formou pracovných listov a krátke overenie vedomostí formou päťminútoviek, kontrolné práce

4.ročník – klasifikuje sa ústna odpoveď žiaka, samostatná práca žiaka formou pracovných listov a krátke overenie vedomostí formou päťminútoviek, kontrolné práce

Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete matematika v 2.-4. ročníku klasifikuje podľa nasledovných stupňov:

Stupňom 1 – výborný – mimoriadne úspešne - sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 90 %. Pohotovo vykonáva požadované intelektuálne a praktické činnosti. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh, pri výklade a hodnotení javov a zákonitostí. Myslí logicky správne, zreteľne sa u neho prejavuje samostatnosť a tvorivosť. Jeho ústny a písomný prejav je správny, presný a výstižný. Výsledky jeho činnosti sú kvalitné. Vie zhodnotiť a porovnať kvalitu rôznych postupov riešenia problémov a diskutovať o správnosti, kvalite a efektívnosti daných riešení. Svoje vedomosti a zručnosti vie prezentovať na zodpovedajúcej úrovni.

Stupňom 2 – chválitebný – veľmi úspešne - sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 75 %. Pohotovo vykonáva požadované intelektuálne a praktické činnosti. Pri riešení teoretických úloh a praktických úloh, pri výklade a hodnotení javov a zákonitostí postupuje samostatne, len s malými podnetmi od učiteľa. Myslí správne, v jeho myslení sa prejavuje logika a tvorivosť. Vie analyzovať predložené problémy a samostatne navrhnúť primeraný postup na ich riešenie. Vie zhodnotiť a porovnať kvalitu rôznych postupov riešenia problémov. Svoje znalosti a zručnosti vie prezentovať na zodpovedajúcej úrovni.

Stupňom 3 – dobrý – úspešne - sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu ovláda aspoň na 50 %. Osvojené vedomosti a zručnosti interpretuje samostatne s občasnými usmerneniami vyučujúceho. Jeho myslenie je takmer vždy správne a tvorivosť sa prejavuje len s usmernením vyučujúceho. Ústny a písomný prejav je čiastočne správny. Jeho kvalita výsledkov je dobrej úrovni.

Stupňom 4 – dostatočný – pomerne úspešne - sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu žiak ovláda aspoň na 30 %. Pri vykonávaní požadovaných intelektuálnych a praktických činností je málo pohotový. Osvojené vedomosti a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh zvládne iba za aktívnej pomoci vyučujúceho. Jeho logika myslenia je na nižšej úrovni a myslenie nie je tvorivé.

Stupňom 5 – nedostatočný – neúspešne - sa žiak klasifikuje, ak obsahový a výkonový štandard predmetu žiak ovláda na menej ako 30 %. Vedomosti a zručnosti požadované vzdelávacími štandardmi si neosvojil, má v nich závažné nedostatky, a chyby nevie opraviť ani s pomocou vyučujúceho. Neprejavuje samostatnosť v myslení.

Stupnica pri testoch a písomných previerkach:

100 % – 90 % - výborný

89 % – 75 % -  chválitebný

74 % – 50 % -  dobrý

49 % – 30 %  - dostatočný

29 % a menej nedostatočný

Pri určovaní stupňa prospechu na konci klasifikačného obdobia sa hodnotí kvalita práce a učebné výsledky, ktoré žiak dosiahol počas celého klasifikačného obdobia. Pritom sa prihliada na systematickosť v práci žiaka, na jeho prejavované osobné a sociálne kompetencie ako aj zodpovednosť, snaha, iniciatíva, ochota s schopnosť spolupracovať. Stupeň prospechu sa neurčuje iba na základe priemeru známok získaných v danom období, prihliada sa k dôležitosti a váhe jednotlivých známok.