• Kritéria hodnotenia predmetov

• SJL 5. - 9. ročník

• Kritéria hodnotenia SJL

Klasifikácia známkou v priebežnom a súhrnnom hodnotení.

Predmetom klasifikácie v predmete slovenský jazyk a literatúra a vyučovací jazyk a literatúra sú výsledky, ktoré žiak dosiahol súlade s požiadavkami stanovenými v učebných osnovách a vzdelávacích štandardoch v rámci jednotlivých zložiek predmetu: jazyková, slohová a literárna zložka. Hodnotí sa schopnosť získať, upraviť, spracovať, používať a prezentovať vedomosti, zručnosti a návyky v konkrétnych situáciách, obsahová kvalita a jazyková správnosť odpovede, t. j. rozsah slovnej zásoby, gramatická správnosť, štylistická pôsobivosť a stupeň rečovej pohotovosti. V písomnom aj ústnom prejave má žiak preukázať komplexnosť ovládania jazyka, mieru tvorivosti a celkovú vzdelanosť a kultúrnosť v miere vychádzajúcej z učebných osnov a vzdelávacích štandardov.

Podkladom pre súhrnnú klasifikáciu predmetu na konci klasifikačného obdobia sú:

a) známky z ústnych odpovedí (Ú)

Predmetom ústneho skúšania je preberané učivo v danom tematickom celku. Overuje a hodnotí sa priebežne nielen verbálny prejav a vedomostná úroveň žiaka (správnosť použitia terminológie), ale aj jeho samostatnosť a schopnosť aplikovať nadobudnuté vedomostí pri riešení problémových úloh.

b) známky z písomných prác (TP) a (KP),

Písomné skúšanie žiaka v predmete slovenský jazyk a literatúra má podobu písomných prác stanovených ŠkVP v súlade s požiadavkami stanovenými vo vzdelávacích štandardoch zo SJL.

1) čiastkové /cvičné/, overujúce resp. tematické – uskutočňujú sa prevažne po dobratí tematického celku, overuje sa nimi úroveň zvládnutia učiva v tematickom celku a schopnosť aplikovať sumár vedomostí pri riešení úloh v súlade s výkonovým štandardom. Tieto písomné práce môžu mať formu testu s možnosťou výberu odpovede, testu s otvorenou odpoveďou alebo práce s textom podľa pokynov. Práve táto forma overovania vedomostí sleduje cieľ – čítanie s porozumením.

2) kontrolné – preverujeme nimi vedomosti a zručnosti získané počas určitého časového úseku (vstupné, polročné, výstupné...), obsahujú učivo z viacerých tematických celkov.

c) známky z kontrolných slohových prác

Uskutočňujú sa po dôslednej príprave na vyučovacej hodine. Sú posudzované podľa kritérií (2 známky):

1. Vnútorná forma

a) obsah

b) kompozícia

c) jazyk

d) štýl

e) celkový dojem

f) dodržanie slohového útvaru

2. Vonkajšia forma

a) čitateľnosť, čistota textu - bez škrtania

b) dodržiavanie okrajov

c) dodržanie predpísaného rozsahu

d) pravopis

d) známky z kontrolných diktátov

Uskutočňujú sa prevažne po dobratí tematického celku, overuje sa nimi úroveň zvládnutia učiva v tematickom celku a schopnosť aplikovať pravopisné pravidlá v praxi na konkrétnom texte.

e) posúdenie faktorov a prejavov žiaka, ktoré majú vplyv na jeho školský výkon

Žiak sa hodnotí komplexne (K), prihliada sa na systematickosť v práci žiaka (domáce úlohy), na jeho osobné a sociálne kompetencie, ako je zodpovednosť (pomôcky, úprava zošita), snaha (aktivita, účasť na súťažiach), projekty (mimočítankové čítanie a pod.), prezentácie (čitateľský denník), iniciatíva, osobnostný rast, ochota a schopnosť spolupracovať, a to počas celého klasifikačného obdobia. O každej nesplnenej, nevypracovanej úlohe (nepripravenosti na vyučovanie) vyučujúci informuje rodičov prostredníctvom IŽK. Každý žiak je so systémom hodnotenia i opatrení oboznámený na začiatku školského roka vyučujúcim.

Neprítomnosť žiaka na vyučovaní, podvádzanie:

Je žiakovou povinnosťou dobrať učivo preberané na hodinách a domáce úlohy zadané počas jeho neprítomnosti, rovnako mať poznámky, ktoré sa napísali počas jeho absencie na vyučovaní.

Za podvádzanie pri písomnom skúšaní bude žiakova práca hodnotená 0 % - známka 5, bez možnosti opravnej písomnej práce.

Pri kontrole a hodnotení žiakov budeme využívať formy:

- verbálna forma – prezentovanie poznatkov žiakmi na základe dobrovoľnej odpovede žiaka

alebo konkrétneho žiaka učiteľom,

- písomná forma – osvojenie poznatkov kontrolovať pravidelnými pravopisnými  rozcvičkami,

bleskovkami,  testami na konci jednotlivých tematických celkov

- praktické aktivity – tvorba samostatných textov, projektov a ich prezentácia v rámci štylistiky

a literatúry podľa kritérií na základe vzájomnej dohody učiteľov a žiakov,

- práca s textom – vyhľadávanie jazykových umeleckých prostriedkov v umeleckom texte,

sformulovanie hlavnej myšlienky, určovanie hlavných a vedľajších postáv atď. v rámci

literatúry určených podľa pravidiel učiteľom.

Písomné previerky, kontrolné slohové práce a diktáty sa hodnotia na základe tejto stupnice:

100% - 90%                                                               0 – 1 chyba – výborný (1)

89% - 75%                                                                  2 – 3 chyby – chválitebný (2)

74% - 50%                                                                  4 – 7 chýb – dobrý (3)

49% - 35%                                                                  8 – 10 chýb – dostatočný (4)

34% - 0%                                                                    11 a viac – nedostatočný (5)

Váhy známok:

1. Vstupné/polročné/výstupné testy – 3
            2. Kontrolné diktáty – 2
            3. Testy z TC – 2
            4. Slohová písomná práca – 1, 1
            5. Prednes – 1 (rozsah), 1(recitácia)