• Kritéria hodnotenia predmetov

• Náboženská výchova - RK

Klasifikujeme známkou v 2. – 4. ročníku.

V 1. ročníku je súhrnné hodnotenie kombinované – slovné + známka.

2. – 4. ročník známkou – priebežné aj súhrnné.

Vo vyučovacom predmete náboženstvo/náboženská výchova pri priebežnej klasifikácii učiteľ hodnotí očakávané výstupy stanovené vo výkonovom štandarde v príslušnom ročníku, alebo v cieľoch učebných osnov, prípravu na vyučovanie (domáce úlohy) riešenie teoretických a praktických úloh. Hodnotí známkou.

Pri súhrnnej klasifikácii  hodnotí známkou:

1. učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách
            2. osvojené kľúčové kompetencie
            3. stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu
            4. osvojenie potrebných vedomostí, skúseností, zručností a ich tvorivú aplikáciu
            5. usilovnosť a vzťah žiaka k činnostiam v edukačnom procese
            6. snahu o rozvoj svojich kompetencií

Hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím vzdelávaných v školskej integrácii v bežnej triede základnej školy sa uskutočňuje podľa Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – ISCED 1.

Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:

1. priebežné hodnotenie sa uskutočňuje známkou
            2. súhrnné hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočnuje známkou
            3. Celkové hodnotenie je prospel/neprospel

Stupňom 1 – výborný /pri slovnom hodnotení mimoriadne úspešne/ sa žiak klasifikuje, ak žiak dosahuje konkrétne výstupy stanovené vo výkonovom štandarde, očakávané kompetencie a ciele vzdelávania pohotovo, v určenom čase, s výrazným podielom samostatnej práce alebo len s minimálnou pomocou učiteľa. V činnostiach je aktívny, naplno využíva svoje osobné predpoklady. Pri riešení teoretických a praktických úloh preukazuje svoju autentickosť, kreativitu a originalitu. V prípade potreby je schopný v plnej miere nachádzať a používať medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Má záujem a snahu o rozvíjanie svojich kompetencií. Vie pohotovo zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a aktívne vyjadriť svoj vlastný názor. Na vyučovanie sa pripravuje a plní zadané úlohy. Pri vyučovaní naplno využíva svoje schopnosti, možnosti a rezervy.

Stupňom 2 – chválitebný / pri slovnom hodnotení veľmi úspešne/ sa žiak klasifikuje, ak je v činnostiach aktívny, využíva svoje osobné predpoklady. Pri riešení teoretických a praktických úloh preukazuje menšiu mieru autentickosti, kreativity a originality. Stanovené výstupy v určenom čase dosahuje s malou pomocou učiteľa. V prípade potreby je schopný nachádzať a používať medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Prejavuje snahu rozvíjať svoje kompetencie. Vie zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a vyjadriť svoj vlastný názor. Jeho príprava na vyučovanie a plnenie zadaných úloh má drobné nedostatky. Pri vyučovaní sa snaží naplno využívať svoje schopnosti, možnosti a rezervy.

Stupňom 3 – dobrý / pri slovnom hodnotení úspešne/ sa žiak klasifikuje, ak je v činnostiach skôr pasívny, málo využíva svoje osobné predpoklady. Pri riešení teoretických a praktických úloh preukazuje nízku mieru autentickosti, kreativity a originality. Stanovené výstupy dosahuje v dlhšom ako určenom čase a s výraznou pomocou učiteľa. Prejavuje čiastočný záujem o vyučovanie a rozvoj svojej osobnosti. Jeho vedomosti a zručnosti sú obmedzené, s problémami aplikuje medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Ťažšie zaujíma postoj k požadovaným záležitostiam a s problémami vyjadruje svoj vlastný názor. Jeho príprava na vyučovanie a plnenie zadaných úloh má výrazné nedostatky. Svoje schopnosti, možnosti a rezervy pri vyučovaní využíva len čiastočne a preukazuje len malú snahu pre zlepšenie tohto stavu.

Stupeň 4 – dostatočný /pri slovnom hodnotení pomerne úspešne/ sa udeľuje výnimočne žiakovi, ktorý je na vyučovacích hodinách pasívny, nespolupracuje. Pri riešení teoretických a praktických úloh neprejavuje autentickosť, kreativitu a originalitu. Stanovené výstupy dosahuje len pri výraznej pomoci učiteľa  a za oveľa dlhší ako určený čas.  Jeho vedomosti a zručnosti sú veľmi obmedzené, nedokáže aplikovať medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Nevie zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a vyjadriť svoj vlastný názor. Jeho príprava na vyučovanie trvalo preukazuje výrazné nedostatky. Svoje schopnosti, možnosti a rezervy pri vyučovaní využíva len  veľmi málo a nepreukazuje takmer žiadnu snahu pre zlepšenie tohto stavu.

Stupeň 5 – nedostatočný /pri slovnom hodnotení nepostačujúco/ sa udeľuje celkom výnimočne žiakovi, ktorý proklamatívne ignoruje výučbu, odmieta spolupracovať, jeho vedomosti a zručnosti sú nedostatočné. Nedosahuje žiadne stanovené výstupy a to aj pri maximálnej pomoci a snahe učiteľa. Odmieta zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a vyjadriť svoj vlastný názor. Na vyučovanie sa nepripravuje. Svoje schopnosti, možnosti a rezervy pri vyučovaní nevyužíva; snahu pre zlepšenie tohto stavu neprejavuje.

Čo učiteľ náboženstva/náboženskej výchovy nehodnotí?

V školskom  vyučovaní predmetu náboženstvo/náboženská výchova sa nehodnotí účasť na liturgickom slávení v Cirkvi, nakoľko školské vyučovanie náboženstva/náboženskej výchovy je ponuka pre život s Cirkvou a nie kontrola života s Cirkvou. Nehodnotí sa postoj k Bohu, ale k edukačnému procesu v predmete.

Zdroje:

GEMBALOVÁ, A.: Kritéria klasifikácie (a základné kritéria slovného hodnotenia) výchovno – vzdelávacích výsledkov žiaka v predmete náboženstvo/náboženská výchova.