• Kritéria hodnotenia predmetov

• Anglický jazyk 5. - 9. ročník

• Pri hodnotení postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011 - na hodnotenie žiakov základnej školy.

Žiakov s poruchami učenia hodnotíme podľa Metodického pokynu č. 22/2011 – Príloha č. 2: Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole a tiež na základe odporúčaní výsledkov špeciálnopedagogického vyšetrenia.

Metódy hodnotenia:

- Známkou

- Aktivita na hodinách anglického jazyka

- Domáca príprava žiaka

- Autentické hodnotenie - berie do úvahy nielen to, čo si žiak pamätá, ale aj to, čo dokáže s jazykom urobiť, ako dokáže demonštrovať riešenie rôznych úloh v jazyku, aplikovať to, čo sa v škole učí.

Hodnotenie žiakov

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

1 – výborný

2 – chválitebný

3 – dobrý

4 – dostatočný

5 – nedostatočný

Stupeň 1 (výborný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj v ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

Spôsoby hodnotenia:

Hodnotenie žiaka zahŕňa nasledovné formy a metódy overovania požiadaviek na jeho vedomosti a zručnosti:

• písomné – test po lekcii
            • bleskovky zo slovnej zásoby a preberaných gramatických javov na priebežné zisťovanie úrovne zvládnutia učiva,
            • ústne – rozhovor, situačný rozhovor, opis obrázka
            • projekt – tvorba a prezentácia
            • vypracovanie domácich úloh
            • aktivita na vyučovaní

Test

Žiak musí byť oboznámený vopred s termínom písania testu. Doba písania testu trvá približne 25 až 30 minút. Jednotlivé úlohy v testoch sa bodujú a následne percentuálne vyhodnocujú a známkujú.

100% - 90% -  1

89  - 75% - 2

74 -  50% - 3

49 - 30% - 4

-pod 30% - 5

Bleskovky – sú zamerané na priebežnú kontrolu zvládania učiva a pripravenosti na vyučovanie a nemusia byť vopred oznamované. Doba trvania bleskovky je 10 až 15 minút. Sú hodnotené podľa zvládnutia.

Pri ústnej odpovedi sa hodnotí vhodnosť jazykových prostriedkov, bohatosť slovnej zásoby, plynulosť rečového prejavu, gramatická správnosť a výslovnosť. Žiak je ihneď ohodnotený známkou, ktorá je zdôvodnená. Vyučujúci dbá na pravidelnosť v hodnotení s ohľadom na vývoj konkrétneho žiaka, hodnotením známkou a rešpektuje vekové a individuálne osobitosti žiaka.

Je žiakovou povinnosťou dobrať učivo preberané na hodinách a domáce úlohy zadané počas

jeho neprítomnosti, rovnako mať poznámky, ktoré sa napísali počas jeho absencie na

vyučovaní.

Za podvádzanie pri písomnom skúšaní bude žiakova práca hodnotená 0 % - známka 5, bez

možnosti opravnej písomnej práce.

Výsledná známka na konci klasifikačného obdobia nie je aritmetickým priemerom známok.