• Kritéria hodnotenia predmetov

          • Etická výchova 1. - 4. ročník

          • Hodnotenie predmetu

             

            Na hodine etickej výchovy žiakov hodnotíme známkou v 2. – 4. ročníku priebežne aj súhrnne.

            V 1. ročníku súhrnné hodnotenie je  kombinované – známka a slovné hodnotenie. Pri slovnom hodnotení sa určuje miera zvládnutia učiva slovným spojením mimoriadne úspešne, veľmi úspešne, úspešne, pomerne úspešne, neúspešne a slovným opisom práce žiaka.

            Hodnotíme:

            Zapájanie sa do aktivít

            Komunikácia na danú tému

            Spolupráca v skupine

            Práca v PZ

            Projekty

             

            Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov vychádzame z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu  č. 22/2011 a z učebných osnov zakotvených v ŠkVP.

            Vo vyučovacom predmete Etická výchova pri priebežnej klasifikácii učiteľ hodnotí očakávané výstupy stanovené vo výkonovom štandarde v príslušnom ročníku, alebo v cieľoch učebných osnov, prípravu na vyučovanie (domáce úlohy), aktivitu, riešenie teoretických a praktických úloh.

             Pri súhrnnej klasifikácii hodnotí:

            a) učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách

             b) osvojené kľúčové kompetencie

            c) stupeň tvorivosti a samostatnosti prejavu

            d) osvojenie potrebných vedomostí, skúseností, zručností a ich tvorivú aplikáciu

            e) usilovnosť a vzťah žiaka k činnostiam v edukačnom procese

             f) snahu o rozvoj svojich kompetencií

             

             

            Hodnotenie známkou

            Výborný (1) – mimoriadne úspešne

            Žiak dosahuje konkrétne výstupy stanovené vo výkonovom štandarde, očakávané kompetencie a ciele vzdelávania pohotovo, v určenom čase, s výrazným podielom samostatnej práce alebo len s minimálnou pomocou učiteľa. V činnostiach je aktívny, naplno využíva svoje osobné predpoklady. Pri riešení teoretických a praktických úloh preukazuje svoju autentickosť, kreativitu a originalitu. V prípade potreby je schopný v plnej miere nachádzať a používať medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Má záujem a snahu o rozvíjanie svojich kompetencií. Vie pohotovo zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a aktívne vyjadriť svoj vlastný názor. Na vyučovanie sa pripravuje a plní zadané úlohy. Pri vyučovaní naplno využíva svoje schopnosti, možnosti a rezervy.

            Chválitebný (2) veľmi úspešne

            Žiak je v činnostiach aktívny, využíva svoje osobné predpoklady. Pri riešení teoretických a praktických úloh preukazuje menšiu mieru autentickosti, kreativity a originality. Stanovené výstupy v určenom čase dosahuje s malou pomocou učiteľa. V prípade potreby je schopný nachádzať a používať medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Prejavuje snahu rozvíjať svoje kompetencie. Vie zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a vyjadriť svoj vlastný názor. Jeho príprava na vyučovanie a plnenie zadaných úloh má drobné nedostatky. Pri vyučovaní sa snaží naplno využívať svoje schopnosti, možnosti a rezervy.

            Dobrý (3) úspešne

            Žiak je v činnostiach skôr pasívny, málo využíva svoje osobné predpoklady. Pri riešení teoretických a praktických úloh preukazuje nízku mieru autentickosti, kreativity a originality. Stanovené výstupy dosahuje v dlhšom ako určenom čase a s výraznou pomocou učiteľa. Prejavuje čiastočný záujem o vyučovanie a rozvoj svojej osobnosti. Jeho vedomosti a zručnosti sú obmedzené, s problémami aplikuje medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Ťažšie zaujíma postoj k požadovaným záležitostiam a s problémami vyjadruje svoj vlastný názor. Jeho príprava na vyučovanie a plnenie zadaných úloh má výrazné nedostatky. Svoje schopnosti, možnosti a rezervy pri vyučovaní využíva len čiastočne a preukazuje len malú snahu pre zlepšenie tohto stavu.

            Dostatočný (4) pomerne úspešne

            Žiak je na vyučovacích hodinách pasívny, nespolupracuje. Pri riešení teoretických a praktických úloh neprejavuje autentickosť, kreativitu a originalitu. Stanovené výstupy dosahuje len pri výraznej pomoci učiteľa a za oveľa dlhší ako určený čas. Jeho vedomosti a zručnosti sú veľmi obmedzené, nedokáže aplikovať medzipredmetové vzťahy a súvislosti. Nevie zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a vyjadriť svoj vlastný názor. Jeho príprava na vyučovanie trvalo preukazuje výrazné nedostatky. Svoje schopnosti, možnosti a rezervy pri vyučovaní využíva len veľmi málo a nepreukazuje takmer žiadnu snahu pre zlepšenie tohto stavu.

            Nedostatočný (5) neúspešne

            Žiak proklamatívne ignoruje výučbu, odmieta spolupracovať, jeho vedomosti a zručnosti sú nedostatočné. Nedosahuje žiadne stanovené výstupy a to aj pri maximálnej pomoci a snahe učiteľa. Odmieta zaujať postoj k požadovaným záležitostiam a vyjadriť svoj vlastný názor. Na vyučovanie sa nepripravuje. Svoje schopnosti, možnosti a rezervy pri vyučovaní nevyužíva; snahu pre zlepšenie tohto stavu neprejavuje.

             

            Hodnotenie žiakov s mentálnym postihnutím vzdelávaných v školskej integrácii v bežnej triede základnej školy sa uskutočňuje podľa Metodického pokynu č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – ISCED 1.

             

            Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutočňuje priebežné a celkové hodnotenie:

            1. priebežné hodnotenie sa uskutočňuje známkou
            2. súhrnné hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutočnuje známkou
            3. Celkové hodnotenie je prospel/neprospel

             

             

             

    • Kontakty

      • Základná škola, Komenského 2, 059 21 Svit
      • Mobil riaditeľ: +421 911 305 053 Mobil zástupcovňa: +421 948 990 834 (do 15.00h ) Mobil ekonomické oddelenie: +421 903 061 163 (do 15.00 h) Mobil ŠKD: +421 911 519 179 Mobil ŠJ: +421 911 305 052
      • Komenského 2, Svit 05921 Slovakia
      • 17068975
      • 2020947753
    • Prihlásenie