• Medzinárodný deň Rómov

• 8. apríla slávime Medzinárodný deň Rómov už viac ako 30 rokov, aby sme si pripomínali význam a bohatosť rómskej kultúry a tradícií. My sme pri tejto príležitosti so žiakmi 4.Š a 5.Š/6.Š1 navštívili svetoznáme profesionálne rómske divadlo Romathan v Košiciach. Pozreli sme si tanečno-hudobné predstavenie Starodávne rómske melódie a po návšteve divadla sme si prezreli historické centrum Košíc - uchvátila nás najmä veľkoleposť Dómu Svätej Alžbety.

Vedeli ste, že Rómovia majú vlastnú vlajku aj hymnu?

Rómska hymna “Gelem, gelem” v preklade znamená “Šiel som, šiel som”. Rómska vlajka zas nesie symbol červeného vozového kolesa, ktoré symbolizuje indický pôvod Rómov.

• Matematický klokan

• V pondelok si naši druháci, tretiaci a štvrtáci overovali svoje matematické vedomosti v súťaži Matematický klokan. Zodpovedne vyriešili 18 úloh a teraz budú s napätím čakať na výsledky svojho snaženia.

• Bábkové divadlo v 5. A-Š

• Inscenácia, dramaturg, scenárista, režisér, bábkoherec, scénograf - všetky tieto pojmy si naši piataci prakticky precvičili na hodine literatúry :)

• Naučme sa pracovať s financiami.

• Naši siedmaci si rozširovali svoje vedomosti z oblasti financií a bankovníctva prostredníctvom prednášky a besedy s pracovníčkou banky. Do budúcnosti budú mať väčší rozhľad v možnostiach ako nakladať so svojimi financiami.

• Beseda s hasičom.

• 7.B sa na chémii posledné týždne venovala horeniu, požiarom a hasiacim látkam, preto nám bolo veľkým potešením, že sme túto tému mohli zakončiť besedou s pánom Skokanom, hasičom s 22-ročnými skúsenosťami, ktorý nám na hodine porozprával o práci hasiča, o príčinách a dôsledkoch požiarov či správnom postupe, ak sme svedkami požiaru alebo sme ním priamo ohrození. Na ukážku nám priniesol aj hašičskú výstroj a viaceré publikácie o hasičskej technike.

Vedeli ste, že kompletná hasičská výstroj a výzbroj váži viac ako 20kg?

Ďakujeme!

• Darovanie krvi.

• Darcovstvo krvi je šľachetným činom. Každý darca môže byť hrdý, že jeho krv pomôže iným ľudom. Palec hore.

• Z prvákov máme čitateľov!

• Prváci navštívili školskú knižnicu v ktorej sa ponorili do jedného z príbehov Ťapka a Fúzika – Knižnica. Pomocou obrázkov si zaspomínali na rozprávky ako Snehulienka, Popoluška, Medovníkový domček či Perinbaba. Z pomiešaných slov poskladali názvy rozprávok a odpovedali na rozprávkové hádanky. Po splnení všetkých úloh boli pasovaní za nových čitateľov školskej  knižnice.

• Čítanie pre pyžamkáčov

• Aj tento rok využila pani učiteľka 2.C mesiac knihy na zblíženie sa so svojimi žiakmi. Dvakrát do týždňa si pred spaním čítali príbehy o neposednom Oliverovi a zvedavom ducholíkovi Fridolínovi.

• Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku

• Galéria Ľudovíta Fullu v Ružomberku privítala žiakov turistických a historického krúžku v sobotu 2. apríla. Prostredníctvom tvorivých aktivít sme sa aspoň na chvíľu ponorili do umeleckého sveta.

• Je dôležité mať Filipa

• V posledných týždňoch sme sa na hodinách anglického jazyka v 9.B venovali čítaniu divadelnej hry od Oscara Wilda Je dôležité mať Filipa (The Importance of Being Earnest).

Žiaci si s ňou poradili bravúrne a dokázali, že si vedia poradiť aj s náročným textom.

Okrem samotného čítania sme sa venovali aj rozboru postáv, analýze deja a nezabudli sme ani na inšpiratívne citáty Oscara Wilda.

Nakoniec sme si v skupinách vyrobili plagáty – jeden z nich sa venoval spomenutým postavám, ďalší zaujímavým faktom zo života autora a jeho ostrovtipom oplývajúcim citátom, no a ten tretí bol plagátom pozývajúcim divákov na fiktívne predstavenie tejto divadlnej hry v divadle.

Chcem sa aj touto cestou žiakom z 9.B poďakovať za ich skvelú prácu a príjemne strávený čas s literatúrou a anglickým jazykom.

Eva Sabová, učiteľka AJ