• ŠKOLSKÉ KOLO OLYMPIÁDY ZO SJL

• V priebehu októbra si naši deviataci medzi sebou zmerali sily v znalostiach materinského jazyka. Sitom prešli pri online teste 13.10. a 4 postupujúce dievčatá potom i v rečníckom prejave a transformácii textu. Úlohy to boli neľahké,no zvládli ich so cťou a výsledky boli naozaj tesné.

1.miesto Viktória Kozubová - 9.B

2.miesto Šarlota Zamišková - 9.A

3.miesto Viktória Kočanová - 9.A

Srdečne blahoželáme a víťazke držíme palce ďalej na okresnom kole.

Mgr.Jarmila Mendrošová,Mgr.Alena Reichlová

• Zber papiera

• Milí žiaci, máme za sebou 2 školské mesiace, plné povinnosti i zábavy a pred sebou oddych počas jesenných prázdnin. A možno počas voľná budete mať čas zapojiť sa do našej výzvy našetriť si na výlet zberom papiera. A tu sú predbežné výsledky.

Tak sa pridaj k nám!

• Prírodovedné múzeum v Bratislave

• So žiakmi 8. ročníka sme navštívili prírodovedné múzeum v Bratislave. Cestou k múzeu sme mohli vidieť napr. ministerstvo financií SR, ministerstvo dopravy SR, budovu Slovenského rozhlasu, Prezidentský palác ... V múzeu žiaci mohli vidieť a spoznať rozmanitosť vegetačných typov Slovenska – od nížin cez pahorkatiny až po najvyššie polohy horských masívov – a tiež živočíchov, ktoré možno v tom ktorom prostredí stretnúť. Z tohto prehľadu zázračnej rozmanitosti Zeme je tiež vidieť, že pre existenciu človeka na Zemi je dôležité, aby sa zachovali všetky živé organizmy, ako aj zložky neživej prírody tvoriace ich životné prostredie. Ďalšie časti múzea boli venované antropológii človeka, histórii Slovenska. Vrátili sme sa šťastní domov plní dojmov a zážitkov.

• Krúžok varenia a stolovania

• Tento týždeň deti na krúžku varenia a stolovania pripravovali rôzne nátierky - cviklovú, avokádovú, rybaciu aj vajíčkovú. Keď všetky ochutnali, ponúkli aj iné deti a učiteľov. Všetkým chutilo a deti mali veľkú radosť z každej pochvaly.

• Október - mesiac úcty k starším

• Žiaci tretieho a štvrtého ročníka si pre starkých z DOS vo Svite pripravili pri príležitosti mesiaca úcty k starším krátky program. Po dvoch rokoch opatrení sa na naše detičky veľmi tešili, tak ako aj oni na nich. Spolu s deťmi si zaspievali a neubránili sa ani slzičkám.

• Naša "Jablková party" so živou hudbou.

• 21.10. bol ten deň, kedy nám vládlo jabĺčko a všetky jeho dobroty,s ktorými sme sa aj podelili. A tá hudba nemala chybu.

Ďakujeme aj našim p. kuchárkam, ktoré nám upiekli jabĺčka, aj mamičkám, ktoré nám napiekli.

• Beseda so spisovateľom Gustávom Murínom

• Dňa 21.októbra 2022 sa žiaci 9.A-Š zúčastnili skvelej besedy v Mestskej knižnici vo Svite. Spisovateľ Gustáv Murín ich vniesol do sveta známych Slovákov. Vtiahol ich do deja vlastných zážitkov, aktívne ich zapájal a poukázal na to, čo všetko Slováci už vo svete dokázali. Žiaci ho odmenili potleskom a neustály úsmev na ich tvárach bol signálom príjemnej atmosféry. Ďakujeme.

• Krúžok Minecraft

• Na našom krúžku používame verziu Minecraft Education Edition. Táto verzia žiakom pomáha učiť sa hravou formou či už informatiku, matematiku, chémiu, slovenčinu ...

Čo je na Minecrafte najlepšie je ako deti rozvíjajú svoju kreativitu, umožňuje im spolupracovať ako tím, súťažiť a riešiť problémy spoločne. Na krúžku sú rôzne typy žiakov – niektorých baví len tak si niečo postaviť a niektorých baví skúmanie, kde sú pre nich pripravené rôzne úlohy. Každý si tam nájde niečo.

• Deviataci v parlamente

•

Naši deviataci obnovili „predkoronovú tradíciu“ a navštívili Národnú radu Slovenskej republiky v Bratislave.

Mohli sa tak zúčastniť rokovania a hlasovania poslaneckého pléna a „na vlastné oči“ vidieť   poslancov a vedenie nášho parlamentu pri práci.

Dozvedeli sa tiež  mnoho nového o dejinách parlamentarizmu a významných osobnostiach, ktoré rôznym spôsobom a v rôznom čase  bojovali za práva nášho národa.

Zaujímavým vyvrcholením ich návštevy bolo osobné stretnutie s poslancami Mgr. Branislavom Grohlingom a Bc. Romanou Tabák.

Svoj program doplnili prehliadkou areálu Bratislavského hradu.

• Viete kto je Hans Christian Andersen?

• Určite áno, veď je to známy spisovateľ ešte známejších rozprávok. Žiaci 2.C a 2.Š si v mestskej knižnici vypočuli úryvky z kníh a potom museli určiť, o akú rozprávku ide. Verte, že to bolo náročné, ale nakoniec sme mali aj víťaza .

• Exkurzia na stavenisko

• Žiaci tretieho ročníka mali v rámci pracovného vyučovania tému Exkurzia na stavenisko. Žiaci zistili koľko rôznych pracovníkov je potrebných na jednej stavbe, naučili sa pomenovať niektoré stroje no najviac ich bavilo sledovať žeriav, domiešavač a pumpu.