Žiaci 5.-9.ročníka sú už od 26.10. doma, učia sa dištančne a žiaci 0.-4. ročníka chodia do školy a učia sa prezenčne. Nevieme ako tento stav ešte dlho potrvá, ale postavili sme sa k tomu zodpovedne a poctivo. Kto je na tom lepšie? Odpoveď záleží od toho, koho sa budeme pýtať. Žiaci prvého stupňa závidia druhostupniarom, že sú doma, že nemusia ráno vstávať. Druhostupniari závidia malým, že sa môžu stretávať s kamarátmi, môžu sa opýtať pani učiteľky priamo na hodine, keď niečo nevedia a môžu zažívať všetko to, čo patrí k škole.
Ako prebieha dištančné vzdelávanie u nás? Prejdite sa s nami po chodbách a zistíte, že z každej triedy počuť výklad, skúšanie, hry, otázky, jednoducho učenie ako keby boli triedy plné žiakov. Vyučovanie sa neprerušilo, zmenilo sa iba prostredie pre žiakov. Teraz sú podmienky dištančného vzdelávania jednoznačnejšie ako to bolo na jar. Škola poslala žiakom každej triedy druhého stupňa nový rozvrh, v rámci ktorého sme vymedzili indikatívnu týždennú záťaž, ktorá stanovuje počet hodín, koľko by sa žiaci za týchto podmienok mali venovať vzdelávaniu. V priemere je to 15 hodín týždenne pre žiakov 2.stupňa. V rozvrhu sme sa zamerali na hlavné vzdelávacie oblasti. Bol určený aj časový rozvrh, kedy prebiehajú online hodiny v jednotlivých predmetoch. Tento čas je stanovený ako optimálny z hľadiska psychohygieny u detí v rôznom veku. Nad rámec týchto hodín sa môže dieťa venovať doplnkovým vzdelávacím oblastiam, z ktorých im učitelia posielajú úlohy na relax, oddych či zábavu. Pri prechode na dištančné vzdelávanie sa nekopíruje bežný rozvrh, aký majú žiaci v škole. Online hodina má svoje špecifiká a dôležitá je aj spätná väzba od žiakov, či všetkému rozumejú. Počas dištančného vzdelávania je dôležité upevňovať prebraté učivo , ale oboznamovať žiakov aj s novým učivom. Dištančné vzdelávanie je pre žiakov povinné. Tieto podmienky určujú organizáciu výchovnovzdelávacej činnosti našej školy tak, aby bol zabezpečený čo najefektívnejší prístup všetkých žiakov k vzdelávaniu.
Akú úlohu pri dištančnom vzdelávaní zohráva rodič? Veľmi dôležitú, hlavne pri nastavení pravidelného režimu dňa svojich detí . Deti si ešte nevedia sami organizovať čas, aby mali efektívny time management. Je preto veľmi dôležité, aby rodič vedel, čo robí jeho dieťa počas dňa, aby dieťa malo možnosť sa na rodiča obrátiť aj vtedy, keď je v práci. Teraz je naozaj kľúčové sa o dieťa zaujímať a rozprávať sa s ním. Nechceme, aby rodičia suplovali prácu školy, ale určite sú žiaci, ktorým je treba dovysvetliť učivo, alebo dohliadnuť na plnenie úloh. Chápeme vašu únavu, o to viac ďakujeme za pomoc pri zvládaní tejto ťažkej situácie.
Pre učiteľov je dištančné vyučovanie omnoho ťažšie a s menším efektom ako prezenčné. Naši učitelia napriek ťažkým podmienkam sa snažia vzdelávanie nastaviť tak, aby sa čo najviac priblížilo tomu, čo mali naplánované v prezenčnom vyučovaní. V prvej vlne bola pre nás situácia nová, všetci sme hľadali najlepší spôsob, ako ju zvládnuť. Ale niečo sa predsa zmenilo, kvalita vyučovania. Učitelia sú teraz omnoho lepšie pripravení. Využívajú všetky možnosti ako žiakom učenie uľahčiť. Analyzovali sme vyučovanie v prvej vlne, učitelia sa vzdelávali a pripravovali seba aj žiakov na podobný scenár. Naštudovali si nové metódy, mnohých žiakov sme vyzbrojili novou technikou, aby sa mohli online vzdelávať, zjednodušili a zjednotili sme platformu na pripojenie na vyučovanie. Sme nároční na seba a zodpovedný prístup očakávame aj od žiakov. Učitelia idú do online vzdelávania v druhej vlne s väčším nasadením a prísnejšie. Aj počas pandémie pracujú na sebe, zúčastňujú sa webinárov - hľadajú čo najefektívnejšie nástroje vo vzdelávaní našich žiakov. A to všetko s jediným cieľom, aby žiaci čo najmenej pocítili dopad pandémie na svoje vedomosti. Sme si vedomí, že sme zodpovední za vzdelávacie výsledky našich žiakov aj za týchto okolností. Veríme, že sa nám to všetkým podarí. Stačí ak budeme všetci chcieť.