• Školské kolo Šalianskeho Maťka

• Do galérie Školské kolo Šalianskeho Maťka boli pridané fotografie.

Školské kolo Šalianskeho Maťka sa na našej škole uskutočnilo 5. decembra 2017. Do súťaže sa prihlásilo celkovo 21 žiakov: v I. kategórii (2. – 3. ročník) boli štyria, v II. kategórii (4. – 5. ročník) ich bolo 11 a v III. kategórii (6. – 7. ročník) bolo 6 žiakov. Súťažiaci si vybrali rôzne povesti, niektorí z podtatranského kraja, ale aj z iných krajov Slovenska, o hradoch, jaskyniach, či ľuďoch.

V I. kategórii sa stala víťazkou Lesanka Stavná z 3. B, druhé miesto obsadil Jakub Madanský, tiež z 3. B, a na treťom mieste skončila Karin Kostyšáková z 3. A.

V II. kategórii zvíťazil a na prvom mieste sa umiestnil Danko Nedoroščík zo 4. A, druhé miesto získali Šarlotka Zamišková a Michaela Hámorová, obe zo 4. A, a o tretie miesto sa podelili tiež dve súťažiace, a to Sofia Ruttkayová zo 4. A a Radka Dorniaková z 5. B.

Aj v III. kategórii boli viacerí silní kandidáti na víťazstvo. V tejto veľkej konkurencii si prvé miesto získala Bianka Antalová zo 6. B , na 2. mieste skončili Barborka Zámečníková a Sofia Surmíková, tiež zo 6. B, a skutočne tesne za nimi, ako tretie dievčence zo 6. A, a to Vanesa Šimonová a Lucia Poradová.

Ani tento ročník Šalianskeho Maťka porota nemala ľahkú úlohu vybrať víťazov, najmä v III. kategórii, ale ani v II. kategórii, lebo výkony boli veľmi vyrovnané a rozhodovali detaily – postoj, očný kontakt, výslovnosť (najmä ľ je stále veľký problém). Všetkým súťažiacim však ďakujeme za účasť, za vynaloženú námahu a odvahu, víťazom blahoželáme k úspechu a tým, ktorí získali prvé miesto a postup do okresného kola, prajeme, aby našu školu dobre reprezentovali a získali dobré umiestnenie.

Ing. Helena Bachledová

• Naši experti súťažili

• Do galérie Naši experti súťažili boli pridané fotografie.

Vo štvrtok 30. novembra sa 53 žiakov 6.-9. ročníka zúčastnilo celoslovenskej súťaže EXPERT – GENIALITY SHOW, aby si zmerali svoje vedomosti so žiakmi z rôznych kútov našej krajiny každý v dvoch zvolených odboroch z piatich možných a to: Tajomstvá prírody, Do you speak English?, Mozgolamy, Dejiny, udalosti, umenie Svetobežník.

Prvé výsledky by mali byť zverejnené na konci decembra. Budeme ich netrpezlivo očakávať. A veriť v čo najlepšie výsledky.

Držíme Vám palce, milí experti!

• Ďalší zaujímavý výlet

• Do galérie Ďalší zaujímavý výlet boli pridané fotografie.

Naši žiaci – členovia historického, geografického a turisticko-poznávacieho krúžku v sobotu 25. novembra navštívili naše krajské mesto – Prešov.

Aby spoznali jeho dejiny, prezreli si zaujímavú výstavu fotografií, prostredníctvom ktorých je prerozprávaná história mesta. Tá je sprístupnená v nedávno zreštaurovaných priestoroch tzv. Karaffovej väznice s veľmi zaujímavou minulosťou. Je úzko spätá s dejinami náboženských bojov medzi katolíkmi a protestantmi a tzv. Prešovskými jatkami, obeťou ktorých sa stalo 24 popredných prešovských protestantských šľachticov a mešťanov.

Žiaci si potom prehliadli konkatedrálu sv. Mikuláša a miesto konania Prešovských jatiek. Prehliadku námestia si spríjemnili návštevou prešovských vianočných trhov.

Ďalší výlet naplnený cestovateľskými a poznávacími zážitkami.

• Mladí historici v Legovni

• Do galérie Mladí historici v Legovni boli pridané fotografie.

Minulý týždeň navštívili členovia historického krúžku nedávnootvorenú Legovňu v Poprade – herňu, v ktorej si deti pod odborným dozorom môžu zo stavebnice Lega postaviť obrovské množstvo objektov z rôznych oblastí vedy, techniky i bežného života.

Keďže išlo o členov historického krúžku, i zvolené objekty boli historické. Žiaci si postavili stredovekú kušu a vrhač kameňov a vyskúšali si ich „palebnú silu“. Predtým sa však dozvedeli od milej slečny lektorky základné informácie o týchto zbraniach a ich význame v minulosti.

• Hodina deťom

• Do galérie Hodina deťom boli pridané fotografie.

Hodina deťom

Žiaci 9. A triedy opäť ukázali, že ak ide o dobrú vec, sú ochotní vždy pomôcť. Ako? 10. novembra sa zapojili do celoslovenskej zbierky Hodina deťom, pre ktorú sa im podarilo vyzbierať 254,50 eur, ktoré už tradične poputujú na pomoc rôznym aktivitám určeným deťom Slovenska. Ide o podporu rôznych zaujímavých voľnočasových aktivít detí a mládeže, ale i pomoc pre mladých ľudí, ktorí sa ocitli v krízovej situácii.

Vďaka za Vašu pomoc, milí deviataci!

• Beseda s profesionálnymi futbalistami

• Do galérie Beseda s profesionálnymi furbalistami boli pridané fotografie.

Dnes k žiakom 4. 6. a 7. ročníka zavítali profesionálni futbalisti z FK Poprad Ján Malec, Róbert Ujčík a p. tréner Kijovský. Dali nám rady ako trénovať, prečo trénovať, prečo tvrdo trénovať, ako strielaľ góly....Ďakujeme.  Veríme, že žiaci si zoberú dobré rady k srdcu.