12 žiakov našej základnej školy z ôsmeho a deviateho ročníka sa v septembri zapojilo do programu Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu (DofE). Odvtedy makajú v troch oblastiach - šport, talent, dobrovoľníctvo - venujú sa rôznym aktivitám a idú za svojimi cieľmi vo futbale, gymnastike, čítaní, pečení či kórejčine. Čoskoro sa začnú pripravovať na štvrtú oblasť, a to dobrodružnú expedíciu! Držte im palce, nech ich doterajšia motivácia ani disciplína neopúsťajú, aby program na bronzovej úrovni v tomto školskom roku úspešne ukončili.
Prehľad akcií
Oceňujeme mladých ľudí, ktorí sa neboja veľkých cieľov.
Učíme sa slovnú zásobu
Beseda ,, Zvuky zvierat"
V stredu (9. 3. 2022) sa žiaci 1. ročníka zúčastnili besedy ,, Zvuky zvierat" s pánom Stavným. Vypočuli si aké zvuky vydávajú lesné zvieratká a otestovali sa, či by niektoré uhádli aj so zavretými očami...
6
THE SYSTEM - Language Flower
Milí priaznivci anglického jazyka:-)
V priebehu mesiaca január sa náš žiak Marek Jerdonek (9.AŠ) zapojil do medzinárodného jazykovo-umeleckého projektu Jazykový kvet 2022, v kategórii ŤUKNI. Jeho úlohou bolo napísať poviedku, ktorú sme spoločne prekladali do anglického jazyka.
A tak vznikol napínavý a zaujímavý príbeh, ktorý sme nazvali THE SYSTEM. Marek svojou húževnatou prácou a výkonom v angličtine veľmi prekvapil. Aj keď nepostúpil do celoslovenského finále, Marek poviedke venoval svoj čas a trávil dlhé hodiny nad samotným dejom a prekladom, za čo mu patrí obrovská pochvala...
Prajeme mu veľa úspechov a hlavne kreatívnych nápadov. Tešíme sa, že svoje vedomosti určite zúročí pri štúdiu na strednej škole, ktoré ho čaká:-)
Tretiaci čítajú prvákom
Opäť tu máme Marec - mesiac knihy. Naši tretiaci sa preto rozhodli ukázať svojim najmenším spolužiakom - prvákom, ako sa vieme zabaviť aj na hodinách čítania, a že čítanie vôbec nemusí byť nudné. Po prečítaní poučného a zaujímavého príbehu si tak prváci hrou precvičili vedomosti nie len zo slovenčiny, ale aj z matematiky či prvouky. Všetci spoločne sme sa zabavili i zasmiali a rozišli sme sa s malou sladkou odmenou za šikovnosť a úsmevom na tvári.
22
Logická olympiáda intelektovo nadaných
Jakub Soska zo 6.B triedy absolvoval 10. ročník školského kola súťaže Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov. 40 minút riešil test pozostávajúci zo 14 úloh, ktoré boli podľa náročnosti hodnotené 1 prípadne 2 bodmi. Jakub sa stal úspešných riešiteľom. Srdečne blahoželáme.
Životné prostredie očami 7.B
Siedmacka chémia je aj o životnom prostredí - o dôležitosti vody a vzduchu, ich vlastnostiach, sile či znečistení. Siedmy ročník sa projektov na túto tému chopil výborne, vytvorili 3D model továrne, ventilátor, viaceré náučné videá a krásne plagáty.
2
4.B číta 2.B
Štvrtáci pozvali druháčikov do školskej knižnice. Žiaci 4.B ukázali ako im ide čítanie. Vtiahli nás do jedného z príbehov o psíčkovi a mačičke. Predstavili sa nám ako skvelí recitátori, o čom svedčí aj reprezentácia školy v okresnom kole v prednese povestí Šaliansky Maťko a v obvodnom kole v prednese Hviezdoslavov Kubín.
Štvrtáčka Guiness nám prečítala príbeh v anglickom jazyku, pri ktorom ju druháci s údivom počúvali.
Tešíme sa na ďalšie spoločné učenie.
11
Maľované čítanie
Už roky mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale aj s knihou. Kniha je spoločníkom mladých i starých. Tá mala a bude stále mať svoje opodstatnenie a význam aj v dnešnej dobe moderných informačných technológií a počítačov.
Knihy sú dvere do čarovného sveta. Presvedčili sa o tom aj naši prváci. Začiatkom mesiaca navštívili aj knižnicu v škole.Sprevádzali ich starší spolužiaci zo 4.B.
Zaujímavosťou pre prváčikov bolo „ Maľované čítanie „, kde obrázky nahrádzali slovami, tvorili vlastné maľované čítanie - vyfarbovali obrázky podľa významu do správnej vety.
I takouto zábavnou formou si rozvíjajú čítanie s porozumením.12
Hodina geografie v 5.A a v 5.B
Žiaci na hodine geografie robili pokusy - činnosti vetra.
5
Je mesiac knihy, čítanie kníh je dôležité v každom veku...
Školská knižnica pripravila aktivity pre žiakov 2. – 5. ročníka. Poď sa zabaviť, zistiť niečo nové a vyhraj knižnú odmenu.
Začíname už v pondelok.
Marec - mesiac knihy
Plavecký výcvik pokračuje
- 5
Hviezdoslavov Kubín - obvodové kolo
Dnes sa nám darilo na obvodovom kole súťaže Hviezdoslavov Kubín 🥳
Reprezentovali nás: Viktória Kozubová, Nicol Kulíková, Ján Dratva, Bianka Debreová, Janka Heldáková a Jakub Spišák.
Do okresného kola postupujú hneď dvaja žiaci: Janka Heldáková a Janko Dratva 💃🕺
Blahoželáme a v apríli budeme držať palce ✊
5
Ypsilon – Slovina je hra
Naša škola sa zapojila do celoslovenskej súťaže Ypsilon – Slovina je hra. Vybraní žiaci vypracovali náročný test, aby si porovnali svoje vedomosti. Zapojení boli žiaci z viacerých ročníkov. Za 5. ročník súťažil Timotej Gardošík, za 7. ročník súťažili Lesana Stavná, Marianna Galajdová a Filip Sobotovič, za 9. ročník Karin Kurpašová, Alexandra Slivková, Natália Štanclová, Janka Fendeková, Bianka Jakubcová a Vanesa Bielená. Najlepšie výsledky dosiahli títo žiaci: Lesana Stavná, Filip Sobotovič a Vanesa Bielená napísali test na 86% Janka Fendeková to zvládla na 93% Najlepšie nás reprezentoval najmladší súťažiaci – Timotej Gardošík z 5. A-Š, ktorý test zvládol na 95%
1
Geografická olympiáda - okresné kolo
Okresného kola sa zúčastnilo 9 žiakov, 8 žiaci boli úspešní riešitelia, len jeden žiak mal smolu, bol neúspešný riešiteľ. Pyšní sme na Timka Gardošíka z 5.AŠ triedy, ktorý obsadil krásne 3. miesto.
Botanika, zoológia, geológia - olympiáda
Ešte pred prázdninami prebehli tri školské kolá biologickej olympiády - kategória botanika, kategória zoológia, a kategória geológia pre žiakov 6. až 9. ročníka.
Víťazi a postupujúci kategória botanika – 1. Alexandra Slivková – 9.B
2. Bianka Debreová – 6.A-Š
Víťazi a postupujúci kategória zoológia - 1. Petra Chantal Jackovičová – 6.B
2. Natália Štanclová – 9.B
Víťazi a postupujúci kategória geológia – 1. Bianka Jakubcová – 9.B
2. Barbora Zbellová – 9.B
Všetkým zúčastnením žiakom za účasť ďakujeme a postupujúcim držíme palce na okresnom kole.
AKO TÚTO SITUÁCIU LEPŠIE ZVLÁDNUŤ
Milí rodičia a priatelia školy,
zobúdzame sa do smutných dní, kedy môžeme zažívať pocity ohrozenia, hnevu, smútku a strachu. Je to neštandardná situácia a naše reakcie môžu byť iné ako u seba v bežnej situácií poznáme.
Čo môžeme pre seba urobiť?
- venujme sa deťom - ak je to potrebné (deti sa pýtajú, rozprávajú o informáciách, zachytili správy v médiách...), vysvetlime im citlivo informácie, vysvetlime čo sa deje a poskytnime im pocit bezpečia (sme tu s Tebou…, naša krajina je bezpečná,…),
- robme každý deň individuálne alebo s blízkymi bežné aktivity, ktoré nám pomáhajú a robia radosť (koníčky, šport...),
- ochraňujme sa, no nebuďme ľahostajní
- buďme ľudskí a tolerantní k osobám, ktoré pre vojenský konflikt museli opustiť svoju krajinu.
2. A Učenie v maskách
- 1
Hodina matematiky hravou formou
Myslite si, že na hodine matematiky sa nedá hrať? Ak neveríte, poďte sa pozriet do 1.C. Tam vo štvrtok pani učiteľka Magerová spolu s celou triedou predstavila ďalším pani učiteľkám hry, ktoré sa spolu hráme a zároveň učíme. Deti si na vlastnej koži vyskúšali nakupovanie, prácu s peniazkami, prostredníctvom hry orientovať sa v číselnom rade a zároveň si zasúťažili, kto vie rýchlo a správne rozložiť číslo.
8