• Prehľad akcií

      • Posledný deň

      • Na záver letnej školy sme s tretiakmi a štvrtákmi hovorili o reflexii a spätnej väzbe, ktoré sme si precvičili pri scénkach. Tie si deti pripravili vo dvojiciach na tému "Ako sa opýtať na cestu a ako niekoho navigovať". To sme skĺbili s angličtinou a naučili sme sa slovnú zásobu k tejto téme. Deti potom v skupinkách Girls vs. boys "hľadali poklad" na základe anglickej navigácie. Čo našli, to si aj zlízali :) Nakoniec sme si zatancovali. 

      • Štvrtý deň letnej školy

      • Dnes dopoludnia sme pochopili,že Superhrdinovia nie sú len tí, ktorí majú úžasné schopnosti, ale hlavne tí, ktorí sa vedia správať v prírode, vedia pomáhať iným, ako aj chrániť našu prírodu.

      • Deň štvrtý

      • Dnešný deň sa niesol v znamení Ekohier v prírode. Z prírodných materiálov ako vetvičky, šišky, kamienky, konáriky, sme skladali slová a obrázky. Vyskúšali sme si cestu odvahy cez studený potôčik, našu presnú mušku pri triafaní cieľa a v závere sme si vytvorili v každom tíme lesného strážcu a strážkyňu.

      • Tretí deň letnej školy

      • Deň tretí. Superhrdinovia musia byť aj šikovní v rôznych oblastiach. Dnes sme si precvičili matematiku a pozornosť plnením jednoduchých úloh, ale zároveň sme použili aj svoje kolobežky a kolieskové korčule pri slávnostnom otváraní cyklochodníka. A ako správni superhrdinovia sme si pochutnali na tej najlepšej zmrzline pod slnkom. :) 

      • Druhý deň letnej školy

      • Dnes sme sa zabávali v obchode, vyrábali sme peniažky, potom sme si precvičili anglický jazyk a na konci dňa sme boli na super jadranskej zmrzline a trochu sme oprášili naše super bicykle. 

      • Druhý deň letnej školy

      • Druhý deň letnej školy sa niesol v duchu matematiky. Hravou formou sme si zopakovali násobilku aj delilku. Našli sme medzi sebou pexesového kráľa. Pri piškvôrkách si deti potrápili hlavičky logikou. Prelúskali sme sa geometriou a zistili sme, že chodiť pospiatky je veľmi náročné. Bol to super deň plný čísel, logiky, hier a hlavne úsmevov. 3. - 4. ročník. 

      • Letná škola

      • V prvý deň Letnej školy nemohli chýbať ani žiaci 3. a 4. ročníka. Naša 34-ka, takto sa nazvali :), sršala dobrou náladou, pripravené aktivity zvládali bez akýchkoľvek problémov a s nadšením... "Letná škola je jednoducho super ! Takto by to malo byť celý školský rok .." .... aj takáto veta dnes zaznela :).

      • Letná škola

      • A tak sme dnes začali letnú školu. Zábavnú, hravú, usmievavú. Tá naša s prvákmi a druhákmi sa nesie v znamení malých superhrdinov. Každý deň budeme objavovať ich rôzne stránky, poznávať, že každý je dobrý v niečom inom, ale zároveň vytvárame silný tím. A preto : Hrdinovia to sme my, zacvičíme raz, dva, tri !

      • Naši prváci a ich prvé vysvedčenie

      • Najväčšiu výzvu určite zvládli naši prváci, prelúskali abecedu, zvládli počítanie, naučili sa ako funguje škola a to aj v sťaženej situácii ❤️👍👋

      • Becoming a hero - medzinárodný projekt

      • Krásny medzinárodný projekt s názvom Becoming a hero (Staň sa hrdinom) realizovaný cez e-twinning. O čo šlo? Mali sme sa stať hrdinami pre svoje okolie a pocítiť, že správnu vec môžeme urobiť aj my, spoznať pri tom aj iných hrdinov a zistiť, že angličtina nám otvára dvere do nových krajín sveta. Projekt bol rozdelený do 4 krokov, FEEL, IMAGINE, DO, SHARE (CÍŤ, PREDSTAV SI, UROB, ZDIEĽAJ). Počas práce na projekte si mali žiaci rozvíjať svoje zručnosti ako kreatívne myslenie, spolupráca, empatia, plánovanie, zdokonalenie angličtiny ako aj medzinárodné povedomie. V prvom kroku sme sa mali zamýšľať, čo je v našom okolí a kde by sme mohli my pomôcť, V druhom kroku sme si mali predstaviť ako by sme my mohli pomôcť a naplánovať realizáciu. V treťom kroku sme to mali urobiť a nakoniec zdieľať, povedať o tom ostatným. Spolupráca s deťmi z USA mala slúžiť nato, aby sme sa navzájom inšpirovali, aby sme si precvičovali angličtinu cez počúvanie ich zaslaných videí, čítanie ich príspevkov, a písanie o našej práci. Jednotlivé kroky sme si mali feedbackovať, teda vzájomne hodnotiť a pripomienkovať. No a moji žiaci nesklamali. Mali úžasné nápady, sú veľmi vnímaví, všímajú si svet okolo seba. Po mnohých skvelých nápadoch sme sa nakoniec dohodli na SWAP BURZE, ktorú sme mali realizovať koncom marca ako celoškolské podujatie pre všetkých žiakov a zamestnancov školy. Naši americkí kamaráti sa zase rozhodli pomôcť miestnemu útulku tým, že urobia školské podujatie, na ktorom pozvaným povedia o útulku a urobia finančnú zbierku, za ňu nakúpia krmivo pre zvieratká a odnesú im ho. My sme našou výmennou burzou chceli upozorniť na vážnosť negatívnych dopadov módneho priemyslu na našu planétu, či už sociálnych alebo environmentálnych. Zároveň sme chceli inšpirovať ostatných, že sú aj iné spôsoby toho ako nakupovať alebo aj zbavovať sa oblečenia. Covid nám však plány prekazil. Nakoniec sa však projekt podarilo dokončiť, aj keď v menšom rozsahu. Minulý týždeň sme si urobili SWAP burzu v triede. Zdieľať náš projekt sa nám podarilo pre všetkých spolužiakov, teda pre 5.A a 5.B. Teraz ho aspoň takto chceme zdieľať aj s vami, ktorí o tom teraz čítate. No a posielame aj našim vzdialeným kamarátom do USA. Piataci, boli ste skvelí, THANK YOU. Teacher Cabanová

      • Ako vybudovať výnimočný tím

      • Tímová práca ako každá práca sa musí naučiť  V škole hravou formou cez kreatívne myslenie. Názor, že škola zabíja kreativitu ste možno už počuli. O tom, či je to fakt alebo mýtus by sme mohli debatovať, avšak my sme si v posledných dňoch v škole okrem povinných odovzdávaní učebníc a organizácie tried na konci školského roka našli čas aj na rozvoj zručností ako je skupinová práca, komunikácia, kreativita a pritom sme sa aj zabavili. Výber padol na marshmallow challenge. Táto výzva je okrem škôl používaná aj ako súčasť firemných teambuildingov.

       Žiaci v 5.B boli rozdelení do skupín najviac po štyroch. Mali 20 minút a 25 špagiet, 1 meter lepiacej pásky a 1 marschmallow. Cieľom bolo postaviť vežu, na ktorú položia marshmallow a ten má byť čo najvyššie. Decká boli kreatívne, plánovali, delili si úlohy, skúšali presadiť svoje názory, museli ustúpiť a to všetko pre spoločný cieľ. Priestor tak dostala kreativita, ale najmä zábava. Posúďte sami.

      • Expedícia Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu

      • Medzinárodná cena Vojvodu z Edinburghu je medzinárodný projekt rozvoja mládeže, ktorý u mladých buduje cieľavedomosť, organizačné schopnosti či schopnosť spolupracovať v tíme. Žiaci najprv 3-6 mesiacov pracujú na svojich cieľoch v oblasti dobrovoľníctva, športu a talentu a následne sa ako skupina zúčastňujú viacdňovej expedície v prírode neznámom prostredí.

       4 žiačky deviateho ročníka ZŠ Komenského (Viktória Bodnárová, Tatiana Šalingová, Daniela a Ema Enekešové) sa v júni zúčastnili a úspešne ukončili svoju kvalifikačnú expedíciu. Táňa a Viktória tak už v mladom veku dosiahli striebornú úroveň, zatiaľ čo Ema a Daniela dokončili bronzovú. Museli zvládnuť trojdňovú expedíciu Malými Karpatami, ktorú si sami naplánovali. Nocovať museli v stanoch a počas celej expedície si nemohli nič kúpiť či využívať digitálne technológie. Všetky veci si nosili so sebou v ruksakoch, jedlo si pripravovali na prenosnom variči. A to všetko zvládli za mimoriadne nepriaznivého počasia, keď im počas troch dní takmer neustále pršalo. Dievčatá však celú expedíciu zvládli a na jeseň budú reprezentovať školu na slávnostnej ceremónii odovzdávania Medzinárodnej ceny vojvodu z Edniburghu.