- Vízia školy, profil absolventa
- Šport, zdravie, boj proti obezite
- Jazykové vzdelávanie
- Prístup učiteľa k žiakovi
- Comenia script
- Práca s nadanými žiakmi a žiakmi so ŠVVP
- Nová kurikulárna reforma
- Slovné hodnotenie
- Osobnostný rozvoj žiakov
- Medzinárodná spolupráca a exkurzie
- Vybavenie školy, estetizácia školy
- Environmentálne cítenie a regionálna výchova
- ŠKD - školský klub detí
- Školská jedáleň
- Výchova a vzdelanie
- SZUŠ Fantázia
Profil školy
Prístup učiteľa k žiakovi
Máme stanovené ciele školy. Čiastkové ciele vychádzajú z hlavných priorít školy a každý rok sa čiastočne obmieňajú. Je to v závislosti od toho, ako si žiaci ciele zvnútornili a učitelia zapracovali do výchovnovzdelávacieho procesu. Prístup učiteľa ku žiakovi je postavený na:
- Rozvoj talentu je kľúčový pre budúci rozvoj dieťaťa. Iróniou je, že keď hovoríme o talente v našich školách, naše prvé myšlienky sa zvyčajne obrátia k športovým schopnostiam alebo umeniu Keď hovoríme o talente v škole často počujeme vetu „Zuzka je dobrá v matematike“. Čo to znamená? Má dobré logické myslenie? Vie rýchlo počítať? Dokáže rýchlo riešiť hlavolamy? Len preto, že vie dobré počítať ešte neznamená, že chce aj v budúcnosti na tom stavať svoju kariéru. Našou provou úlohou je zistiť, čo dieťa dokáže. Aké má vlohy. Náš systém je postavený na blízkom kontakte učiteľa so žiakom, na častých rozhovoroch nielen počas hodín, ale aj na neformálnych akciách a vytvárať pre žiakov množstvo podnetných akcií, kde má dieťa možnosť rozvíjať sa a bližšie sa spoznávať.
- Kreativita – v Bloomovej taxonómii cieľov kognitívnej oblasti je tvorivosť medzi jednu z najťažšie zvládnuteľných zručností. Učitelia zaraďujú do vzdelávacieho procesu aktivity, ktoré žiakom umožnia preskúmať ich tvorivosť zaujímavými spôsobmi – využívame učenie cez experiment a metódy, ktorý podporujú tvorivé myslenie. Žiakov učíme činnosťou
- Sociálne zručnosti – škola je miestom, kde dieťa získava nielen vedomosti, ale aj miestom, kde sa učí vychádzať s inými ľuďmi. Aj keď dieťa za to nedostáva známky, jeho rovesníci mu „známky“ udeľujú každý deň. Sociálne zručnosti si často postavené na komunikačných schopnostiach. Tieto schopnosti je možné trénovať a učiť sa im. Žiaci sa učia základom konverzácie, udržať rozhovoru, počúvať ostatných, vcítiť sa. Tento proces prebieha naprieč celým vyučovacím procesom, pričom učitelia kladú dôraz na tieto komunikačné zručnosti.
Naša škola si stanovila ciele aj v charakterovom učení ako tolerancia, slušnosť, nápomocnosť, úcta, rešpekt, spolupráca, zodpovednosť Tieto hodnoty sú zapracované do priorít školy na príslušný školský rok a učitelia si ich zapracovávajú do svojich vyučovacích hodín. Priority sú zapracované aj do plánu hospitácií. Vieme, že najlepším príkladom je výchova dobrým príkladom, preto sa snažíme o to, aby učitelia tieto hodnoty sami dodržiavali. Vieme však aj to, že do školy prichádzajú deti s rôznymi problémami v rodine, ktoré dieťa nedokáže vyriešiť samé, preto ponúkame žiakom možnosť riešiť svoje problémy aj prostredníctvom odbornej pomoci – školského psychológa, špeciálneho pedagóga a a sistentov učiteľa, ktorí sú pre žiakov v škole prítomní každý deň.