- Vízia školy, profil absolventa
- Šport, zdravie, boj proti obezite
- Jazykové vzdelávanie
- Prístup učiteľa k žiakovi
- Comenia script
- Práca s nadanými žiakmi a žiakmi so ŠVVP
- Nová kurikulárna reforma
- Slovné hodnotenie
- Osobnostný rozvoj žiakov
- Medzinárodná spolupráca a exkurzie
- Vybavenie školy, estetizácia školy
- Environmentálne cítenie a regionálna výchova
- ŠKD - školský klub detí
- Školská jedáleň
- Výchova a vzdelanie
- SZUŠ Fantázia
Profil školy
Environmentálne cítenie a regionálna výchova
Zmeny životného prostredia sa nás všetkých priamo dotýkajú a uvedomujeme si, že základy ekologického myslenia sa budujú už v základnej škole. Náš program je založený na princípe od známeho ku neznámemu/vzdialenejšiemu/. Znamená to, že vzťah k prírode a k ochrane životného prostredia budujeme postupne. Vychádzame z myšlienky najprv spoznať, potom poznávať a nakoniec chrániť. Staráme o naše najbližšie okolie – trieda, škola, potom sa zameriavame na okolie školy, okolie mesta, a na koniec širšie okolie.
V praxi to znamená, zóny spoznávania a ochrany prírody sú rozdelené medzi ročníky a tomu sú prispôsobené aj programy pre žiakov. 1. zóna: škola - je určená pre žiakov 1. a 2. ročníka. Zahŕňa v sebe starostlivosť o kvety v triede, starostlivosť o kvety „vo včelom raji“ – výsadba, pletie, starostlivosť o kŕmidlá pre vtákov, hliadky na šetrenia elektrickej energie, kontrola spotreby vody. Je úzko prepojená na vyučovacie predmety s ťažiskom na prvouku. 2. zóna: okolie školy - je určená pre žiakov 3. a 4. ročníka. Ide o adopciu parkov v meste, kde v spolupráci s mestom sa staráme o park a verejné priestory – výsadba, hrabanie. 3. zóna: okolie mesta - je určená pre žiakov 5. a 6. ročníka – cieľom je spoznávanie širšieho okolia mesta – ako vznikla vodná plocha pri meste, skúmanie rastlín a živočíchov, zaujímavosti ochranného pásma pri meste, bádanie, skúmanie zloženia pôdy rastlín, prikrmovanie zvierat. Posledná zóna : širšie prostredie - je určená pre žiakov 7. a vyššieho ročníka. Zameriavame sa na spoznávanie Vysokých Tatier, na drevospracujúci priemysel, na prácu horárov lesníkov, na odpadové hospodárstvo, chemické zloženie pôdy, vody. Časť aktivít sa robí priamo vo vyučovaní, pričom sa využívajú medzipredmetové vzťahy a časť sa robí prostredníctvom projektu Zelená škola.
Činnosť školy je v rámci regionálnej výchovy zameraná na to, aby žiaci poznali históriu a kultúru vlastnej obce – mesta Svit a jeho okolia. Každoročne organizujeme aktivity ku kalendárnym udalostiam, ľudovým zvykom a tradíciám - Stridžie dni, Mikuláš, Vianoce, Vynášanie Moreny, Veľkonočné sviatky.
Edukačne rozvíjame v škole túto prierezovú tému v rámci samostatného predmetu regionálna výchova v 5.ročníku v témach: môj rodný kraj – kraj, kde žijem; škola a jej okolie; moja trieda; obec, v ktorej žijem; čo sa mi v našom kraji najviac páči; čím sa pýši naša obec (príbehy o rodákoch, pamätné miesta, sochy a i.), história, (osídlenie), povesti, piesne, šport a kultúra, osobnosti, ale aj súčasnosť vo všetkých smeroch (napr. ekonomika). Organizujeme besedy či rozhovory so žiakmi o minulosti ich regiónu a pod.
V ostatných ročníkoch vedieme žiakov k poznaniu turisticky a historicky atraktívnych miest Slovenska. Učíme ich základom našej kultúrnej identity, ako aj zdrojom historického vedomia, patriotizmu a vzdelanosti, poznávania kultúrnej rozmanitosti, tradičnej ľudovej kultúre – kultúre, ktorú vytvorili, ktorou žili a dodnes žijú najširšie vrstvy obyvateľstva – využitie danosti regiónu, návštevy ľudového majstra, dielne, výstavy – spoznávanie tradičných ľudových remesiel, ľudovoumeleckých výrobkov regiónu, tradičné jedlá, vlastná tvorba (remeslá), spoznávanie staviteľských pamiatok v regióne, obci, poznatky využívame vo výtvarnom zobrazovaní, poznávanie vyčítaniek, hádaniek, básní, ľudovej piesne, tanec, ľudové kroje (hudobný, pohybový, výtvarný prejav), príslovie, porekadiel, pranostík, bájok, rozprávok: ľudových, autorských, povestí a pod. Učíme ich skúmaniu vlastnej kultúry, skúmať a objavovať vlastnú kultúru a spoznávať iné kultúry v oblasti ľudových tradícií. Týmito aktivitami pomôžeme pri vytváraní predpokladov u žiakov na pestovanie a rozvíjanie citu ku kráse k tradičnému ľudovému umeniu a uchovávaniu kultúrneho dedičstva našich predkov.