• Školský špeciálny pedagóg

• Mgr. Jana Kičinová

• Od 1.4.2021 pôsobím na škole ako školský špeciálny pedagóg. Vyštudovala som odbor Špeciálna pedagogika. Počas svojej praxe som pracovala prevažne so žiakmi so špecifickými vývinovými poruchami učenia, ako aj so žiakmi s poruchami aktivity a pozornosti, tieto skúsenosti budem využívať aj pri práci na tejto škole.

Hlavnou náplňou mojej práce ako školského špeciálneho pedagóga je účinne pomáhať, riešiť problémy a poskytovať špeciálno-pedagogickú pomoc žiakom, ktorí sa na škole vzdelávajú formou integrácie, a to žiakom so špecifickými vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia), s narušenou komunikačnou schopnosťou, alebo inými problémami.

Dôležitou súčasťou sú individuálne a skupinové intervencie a reedukácie, ktoré budú absolvovať integrovaný žiaci a žiaci s odporúčaniami z poradenských centier. V spolupráci s pedagógmi špeciálny pedagóg identifikuje konkrétne problémy žiakov v učení, a spoločne hľadajú optimálny spôsob pomoci pri pretrvávajúcich ťažkostiach. Ďalej odporúča odbornú diagnostiku v centrách špeciálno-pedagogického poradenstva a centrách pedagogicko-psychologického poradenstva.

V rámci preventívnej starostlivosti sa na mňa môžu obrátiť rodičia žiakov, ktorí  postrehli u svojich detí napríklad:

• Problémy s čítaním (sekavé čítanie)
              • Nečitateľne písmo
              • Problémy so zapamätávaním
              • Náhle zhoršenie prospechu
              • Zhoršenú komunikačnú schopnosť a pod.

Pri práci sa podľa potreby využívajú rôzne špeciálne pomôcky, obrázky, pracovné listy a hravé prostriedky, edukačné počítačové programy.

Špeciálny pedagóg úzko spolupracuje aj so školským psychológom a spolu s asistentami vytvárajú odborný tým pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Hlavným cieľom je, aby sa každý žiak na škole cítil dobre a v čo najväčšej miere zažíval úspechy vo vzdelávaní.