• Šport nepozná limity

• Pre koho sú športové triedy..

• Športové triedy sú určené pre športovo nadaných žiakov, ale aj pre všetky deti, ktoré milujú pohyb a neboja sa na sebe pracovať.

Cieľom športovej triedy je zvládnutie a osvojenie si čo najväčšieho množstva pohybových schopností a aktivít, vytváranie dobrých predpokladov pre celoživotný vzťah k športu, zdraviu a pohybu.

Športovú prípravu žiakov sme rozdelili na 3 obdobia rozvoja. Tieto obdobia sa prelínajú počas školského roka, pričom percentuálny podiel aktivít sa mení v závislosti od ročníka, rešpektujúc psychosomatický rozvoj žiaka.

1. obdobie

- rozvoj kondície

- všeobecný atletický tréning

- rozvoj všeobecnej vytrvalosti

- herná činnosť jednotlivca

2. obdobie

- základné posilňovanie  trupu

- gymnastika, pohyblivosť, koordinácia

- kruhová forma tréningu

- pedagogická činnosť - zdravá strava, držanie tela

- herné systémy

3. obdobie

- komplexný tréning rýchlosti /rýchlosť, frekvencie, výbušnosť.../

-vytrvalostné outdoorové športy - plávanie, cyklistika, turistika

- herné kombinácie

Zriadenie triedy s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy sa riadi § 103 – 106 z. č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Trieda s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy na II. stupni  je trieda, v ktorej je systematická športová príprava súčasťou vyučovania. Činnosť v takejto triede je zameraná na optimálny rozvoj pohybových predpokladov žiakov pre  rôzne športové odvetvia a zvyšovanie ich športovej výkonnosti.

Športové triedy sú triedy, ktorých úlohou je vytvárať optimálne podmienky pre progresívnu športovú prípravu pohybovo nadanej a talentovanej mládeže so zreteľom na získanie správnych pohybových návykov a pohybových činností pri dodržiavaní všetkých zásad športovej prípravy mládeže.

Cieľom pri plnení výchovných a vzdelávacích úloh školy je cieľavedomé a systematické rozvíjanie predpokladov pre rast športovej výkonnosti talentovaných žiakov. Športová príprava má za cieľ cieľavedomé telesné, funkčné a pohybové zdokonaľovanie talentovaných detí a mládeže v špecifických činnostiach,  ktoré vyžaduje zvládnutie rôznych druhov športov.

V  triedach s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy sa vyučuje podľa upraveného učebného plánu základnej školy. Predmet športová príprava sa ako súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu vyučuje podľa osobitných učebných osnov vypracovaných v spolupráci so športovými zväzmi v súlade so zásadami športového tréningu v priestoroch školy.

Do triedy s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy sa prijímajú žiaci po overení špeciálnych zručností, schopností a nadania.

Podmienky pre prijatie do triedy s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy na I. stupni :

1. Úspešné zvládnutie všeobecných motorických testov, všeobecnej pohybovej výkonnosti.
            2. Potvrdenie lekára o zdravotnej spôsobilosti.
            3. Prihláška do triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy.

Podľa výsledkov testov a splnenia ostatných kritérií sa stanoví poradie uchádzačov o prijatie do triedy s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy.

Prijatým žiakom vydá riaditeľka školy rozhodnutie o prijatí.

Prihlášku do  triedy s rozšíreným vyučovaním všeobecnej športovej prípravy si môžete stiahnuť z webovej stránky školy, prípadne Vám ju pošleme na základe vyžiadania mailom.

Výber talentovaných žiakov do triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy sa uskutočňuje každoročne v mesiaci máj formou testovania zúčastnených záujemcov.

Organizácia výchovno-vzdelávacieho procesu v športovej triede:

• predmet telesná výchova sa vyučuje v rozsahu 2 hodiny týždenne
            • predmet športová príprava sa vyučuje v rozsahu 3 hodiny týždenne

Odborné, technické  a materiálne zabezpečenie výučby športovej prípravy:

• kvalifikovaní tréneri a učitelia športovej prípravy s príslušnou trénerskou licenciou
            • malá telocvičňa, veľká telocvičňa, multifinkčné  ihrisko, ihrisko, vedľajšie tréningové plochy
            • kompletné materiálové vybavenie na všeobecnú športovú prípravu a  športovú špecializáciu

Vyradenie žiaka zo športovej triedy:

Riaditeľ školy môže vyradiť žiaka zo športovej triedy a preradiť do bežnej triedy v polroku alebo na konci školského roku po predchádzajúcom upozornení rodičov:
            a) pre neplnenie požiadaviek športovej prípravy
            b) pre neplnenie výchovno-vzdelávacích požiadaviek
            c) zo zdravotných dôvodov na návrh lekára
            d) na žiadosť zákonného zástupcu žiaka .

Máme vytvorené výborné personálne, priestorové a materiálne podmienky a kvalifikovaných učiteľov telesnej výchovy a športovej prípravy.