• Výchovný poradca

• Prijímacie konanie na SŠ

• Pokiaľ máte doma dieťa, ktoré je v piatom, ôsmom alebo deviatom ročníku základnej školy a uvažujete o strednej škole, bolo by fajn sa poobzerať po prihláškach, termínoch, postupoch, ktoré s presunom na strednú školu súvisia.

A prípadne absolvovať na vybraných školách aj deň otvorených dverí – zažiť atmosféru na škole, zistiť podrobnosti o prijímacích skúškach.

Kam zo základnej školy?

Ukončený 9. ročník:

• gymnázium
            • stredná odborná škola (3-ročné, 4-ročné, 5–ročné štúdium)
            • gymnázium (5-ročné bilingválne štúdium)

Ukončený 8.ročník :

• gymnázium (bilingválne 5-ročné štúdium )
            • obchodná akadémia (bilingválne 5-ročné štúdium)

Ukončený 5.ročník: gymnázium (8-ročné štúdium)

Do osemročného vzdelávacieho programu študijného odboru na gymnáziu môžu byť prijatí uchádzači len do prvého ročníka.

Výber strednej školy

Rozhodovanie o budúcom povolaní vášho dieťaťa nemusí byť vždy jednoduché, najmä pokiaľ dieťa nemá vyhranené záujmy. O odbornú pomoc môžete požiadať triedneho učiteľa, výchovného poradcu či Centrum pedagogicko – psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP).

V CPPPaP môže vaše dieťa absolvovať testy profesijnej orientácie, ujasniť si svoje danosti, svoje záujmy a podľa toho zvážite výber vhodnej školy.

Veľa informácií nájdete na internete, napr. na týchto stránkach: www.povolania.skwww.stredneskoly.skwww.minedu.skwww.svsbb.skwww.svetprace.sk.  www.kamPO.sk

Tu nájdete zoznam študijných odborov stredných škôl a tu je štatistická ročenka, kde si môžete prečítať o počtoch prijímaných študentov na naše stredné školy za posledné roky a porovnať, aké odbory sú dobre etablované, či vznikajú nejaké nové, prípadne zanikajú.

Prihlášky na štúdium na strednú školu sa podávajú elektronicky do 20. marca 2024 . Podanie  prihlášky od zákonných zástupcov žiaka sa uskutočňuje elektronicky cez platformu EduPage v zmysle § 63 zákona NR SR č.245/2008 Z.z. (školský zákon) v určených termínoch. Ministerstvo školstva každoročne pripravuje prehľad profilových predmetov na prijímacie skúšky jednotlivých škôl. Školské výpočtové stredisko v Michalovciach ponúka aktuálny prehľad všetkých stredných škôl v rámci nášho kraja, s aktuálnou naplnenosťou a záujmom o štúdium. Pre viac info https://www.svs.edu.sk/prehlady.aspx