• Čo ponúkame

          • Profil školy

            • Slovné hodnotenie

            • Naša škola prešla v 1. ročníku na kombinované hodnotenie - slovné aj známkou. Snažíme sa „nezostávať v starej štruktúre“, v starých modeloch a posunúť našu školu a vzdelávanie v nej smerom, o ktorom sme presvedčení, že je ten správny. Slovné hodnotenie   neznamená náhrada známok za hodnotenie pečiatkami, bodíkmi, ale pracné vypisovanie viet, čo ktorý  žiak zvládol v danom predmete, kde už za nejaký ten čas podrástol, na čom ešte musí popracovať, aby sa zlepšil, pretože jeho limity mu to umožňujú.

              Aj v dnešnej modernej dobe nájdeme mnoho názorov na to, ako treba deti hodnotiť, čo je pre rozvoj ich osobnosti, budovanie zdravého sebavedomia a zodpovednosti  správne, a čo nie. Každý z vás sa stotožní s názorom toho človeka, ktorého zmýšľanie, životná filozofia a aj náboženstvo je vám najbližšie. Človeka, s ktorým - keď hovorí o výchove a vzdelávaní -  akosi vnútorne súhlasíte a poviete si: „Áno, to je to, čo dnešné deti potrebujú, to je to, čo nám pomôže z nich vychovať  čestného, spravodlivého, zodpovedného murára, predavača, managera, jednoducho Človeka. 

              Ako by malo vyzerať slovné hodnotenie?

              Rozsah a štruktúra slovného hodnotenia – priebežného i súhrnného – je v kompetencii učiteľa. V každom prípade by mal obsah žiaka pozitívne motivovať. To však neznamená, že nebude objektívny; musí upozorniť aj na nedostatky, ktoré sa žiakovi ešte nepodarilo odstrániť. Slovné hodnotenie musí konkrétne vyjadrovať, čo žiak v danom vyučovacom predmete zvládol a na akej úrovni. Zároveň by mal pedagóg navrhnúť aj ďalšie postupy ako ďalej napredovať v závislosti od individuálnych možností a schopností jednotlivých žiakov. Obsah a formu hodnotenia určuje charakter jednotlivých vyučovacích predmetov.

              Výhody slovného hodnotenia:

              • nevedie k súpereniu, rivalite
              • poskytuje objektívnejšie hodnotenie vykonanej práce – hodnotí celkovú prácu žiaka, nielen výsledok (snahu, prípravu, aktivitu)
              • zachytáva individuálne a tvorivé schopnosti žiaka, intenzitu jeho práce, pokrok v práci, zlepšenie sa v určitých činnostiach vzhľadom k svojim možnostiam
              • silne motivuje učiť sa nie pre známky, ale pre seba
              • umožňuje zažiť úspech aj slabšie prospievajúcim žiakom – oceniť pokrok, aktivitu, snahu
              • hodnotí všetky aktivity žiaka každý deň
              • rodič dostáva konkrétnejšiu informáciu o práci svojho dieťaťa; žiak presne vie, v čom sa má zlepšiť, čo sa má doučiť

               

              HODNOTENIE ŽIAKOV ŠKOLY

              Hodnotenie žiakov každej základnej školy sa riadi Metodickým pokynom č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy. V čl. 1 – Zásady hodnotenia – v odsekoch 1 – 6 sa píše:

                1. Hodnotenie žiaka je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, ktorá má informatívnu, korekčnú a motivačnú funkciu.
                2. Žiak sa v procese výchovy a vzdelávania hodnotí priebežne a celkovo a má právo dozvedieť sa spôsob a výsledok hodnotenia.
                3. Hodnotenie žiaka sa vykonáva klasifikáciou, slovným hodnotením alebo kombináciou klasifikácie a slovného hodnotenia. O spôsobe hodnotenia jednotlivých vyučovacích predmetov rozhodne riaditeľ  školy (ďalej len „riaditeľ“) po prerokovaní v pedagogickej rade.
                4. Klasifikácia je jednou z foriem hodnotenia, ktorej výsledky sa vyjadrujú určenými piatimi stupňami. Na vysvedčeniach s klasifikáciou sa slovný komentár za príslušný polrok nedopĺňa.
                5. Slovné hodnotenie je jednou z foriem hodnotenia, ktorého výsledky v jednotlivých predmetoch prípravného ročníka, nultého ročníka, prvého ročníka až štvrtého ročníka sa vyjadrujú slovne štyrmi stupňami; vysvedčenie so slovným hodnotením sa môže doplniť slovným komentárom za príslušný polrok.
                6. Kombinácia klasifikácie a slovného hodnotenia je forma hodnotenia, pri ktorej sa výsledky niektorých vyučovacích predmetov vyjadrujú stupňom klasifikácie a niektoré sa  vyjadrujú  slovne. Kombinované hodnotenie sa odporúča využiť aj v rámci toho istého predmetu, pri prechode zo slovného hodnotenia na klasifikáciu. Postupne učiteľ dopĺňa slovné komentáre známkou, a tak pripravuje žiakov na zmenu kvantifikátora.

               

               

    • Kontakty

      • Základná škola, Komenského 2, 059 21 Svit
      • Mobil riaditeľ: +421 911 305 053 Mobil zástupcovňa: +421 948 990 834 (do 15.00h ) Mobil ekonomické oddelenie: +421 903 061 163 (do 15.00 h) Mobil ŠKD: +421 911 519 179 Mobil ŠJ: +421 911 305 052
      • Komenského 2, Svit 05921 Slovakia
      • 17068975
      • 2020947753
    • Prihlásenie