• Školský špeciálny pedagóg

• 1. Vnímanie - poruchy vnímania

• Ako zistím, že mám dieťa s poruchou vnímania?

„Keby sa dvere vnímania očistili, všetko by sa človeku javilo tak, ako je: nekonečne.“
                           (William Blake, anglický romantický básnik a výtvarník 1757 – 1827)

Vnímanie - orientujeme sa vďaka nemu v prostredí, vykonávame koordinované pohyby a dávame veciam istý význam. Subjektívne vnímanie ovplyvňujú skúsenosti, pamäť, myslenie, city, psychické stavy a vlastnosti človeka.

Významnú úlohu zohráva pri vnímaní aj prostredie – rodina a škola – v ktorom sa vaše dieťa učí odhaľovať a analyzovať vlastnosti a znaky predmetov.

Poruchy vnímania- ide o odchýlky od normy v uvedomovaní si skutočnosti, sprostredkovanej zmyslovými orgánmi. Ťažkosti sú pozorovateľné u dieťaťa počas hry, pri pohybe, v reči a v emocionálnych prejavoch.

Ako sa prejavujú poruchy vnímania?

Poruchy vnímania sa prejavujú v týchto oblastiach:

• Zrakové vnímanie
              • Sluchové vnímanie
              • Vnímanie časového sledu
              • Vnímanie priestoru
              • Vnímania telesnej schémy
            • 2. Práca s dieťaťom s poruchami vnímania

• Čo je dôležité pri práci s dieťaťom s poruchou vnímania?

Deti s poruchami vnímania sú vo svojej činnosti veľmi obmedzené, pretože sa im veľa vecí nedarí. Často sa uchyľujú k jednoduchým, už odskúšaným praktikám. Vy vyhrotených situáciách môžu reagovať neisto, ustráchane. Môžu vzdorovať alebo sa tiež agresívne brániť. Preto je dôležité:

- Dieťa pochváľte nielen za dobrý výkon, ale aj snahu. Vystríhajte sa však prehnanej chvály.

- Pri práci s nimi odstráňte z okolia všetky rušivé vplyvy.

- Buďte trpezliví!

- Nenúťte dieťa pracovať násilím. Pokúste sa radšej vytvoriť príjemnú a pokojnú atmosféru.

- Ak dieťa stratí sebakontrolu a začne byť neviazané či agresívne, nemalo by sa trestať. Mali by ste naň pôsobiť upokojujúco a zároveň vymedziť jasné hranice, byť dôslední.

- Na dieťa klaďte primerané nároky a reálne ciele, ktoré zvyšujte veľmi pomaly.

- Pokyny dávajte pokojne, jednoznačne a stručne.

• 3. Zrakové vnímanie

•

Zrakové vnímanie tvorí veľmi dôležitý predpoklad pre úspešné zvládnutie výučby čítania, písania, počítania. Na tejto činnosti sa podieľa zraková diferenciácia – rozlišovanie jednotlivých prvkov, schopnosť zrakovej analýzy a syntézy (t.j. rozložiť celok na prvky a z nich opäť celok zložiť), zraková pamäť a priestorová orientácia – pohyby očí zľava doprava a zhora dolu tvoria jeden zo základných predpokladov pre čítanie.

Poruchy zrakového vnímania

K prejavom porúch zrakovej percepcie patria:

• Zámena písmen, napr. b –d, b – p, m – n, k – h, S –Z, L – J
              • Zámena číslic, napr. 3,6 a 9
              • Dieťa má problémy naučiť sa čítať
              • Ťažkosti pri skladaní puzzle
              • Ťažkosti pri rozlišovaní podobných vzorov
              • Problémy s rozoznávaním detailov na obrázku a ich vzájomného vzťahu

Vhodné spôsoby práce:

• Triedenie predmetov podľa farby, formy a veľkosti
              • Cvičenia pomocou tzv. zmyslových hier ( napr. pexeso)
              • Čítanie textu zostaveného z rôznych typov písma (napr. AuTo, faRBiČKy)
              • Hľadanie rozdielov v podobných obrázkoch
              • Oprava krátkeho textu. Pri zrakovej kontrole by dieťa malo nahlas prečítať to, čo opravilo
              • Farebné rozlišovanie písmen v texte
              • Vyškrtávanie napr. jednoslabičných slov v krátkom texte
              • Obťahovanie písmen v texte ( napr. B –P)
              • Používanie čítacích okienok
              • Hľadanie slov v texte s prehodenými slabikami alebo hláskami (napr. hakni, ňaskri a pod.)
              •  Hľadanie cesty bludiskom
              •  Nedokreslené obrázky. Dieťa hovorí, čo na obrázkoch chýba, Prípadne to dokreslí. Spočiatku použijeme úplný vzor, ktorý potom zakryjeme a ukážeme nedokreslený, potom ukazujeme už len nedokreslené obrázky bez ukazovania úplného vzoru.
              • Krížovky, doplňovačky
              • Orientácia v priestore, orientácia na mape
              • Skladanie slov z rôznych písmen

Pracovné listy na rozvoj zrakového vnímania

Hlavným cieľom práce s dieťaťom je, aby sa mu vrátila chuť napríklad k čítaniu, aby malo radosť z úspešnej práce. Formou hry docielime omnoho viac ako príkazom „Poď čítať!“