• Kto vás čaká v škole

• Neučím predmety, ale DETI

• Aká by mala byť prvácka pani učiteľka? Aká bude tá naša? Tieto otázky si kladú rodičia detí, ktoré sa chystajú do prvého ročníka. Určite sa to pýtate aj vy, rodičia, ktorí práve čítate tieto riadky, pretože aj vaše dieťatko bude onedlho školák.

Tak teda aké by mala mať vlastnosti prvácka učiteľka? V prvom rade si myslím, že by mala byť trpezlivá a láskavá, pretože deťom, ktoré mali doteraz bezstarostné detstvo, nastanú povinnosti, a to im zrejme nebude všetkým po vôli. Pre niektoré deti je totiž nástup do školy „brnkačka“, ale pre iné to môže byť pomerne náročné obdobie. A nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Chcem vás preto poprosiť, rodičia, podporte svoje deti, na druhej strane to však nepreháňajte s prežívaním strachu o pohodu svojho dieťaťa, pretože keď dieťa vycíti nepokoj z vás, bude na tom ešte horšie. Ja sa, samozrejme, budem snažiť byť všímavá a ústretová, a tiež sa budem snažiť nenásilnou formou doviesť deti k tomu, aby ich učenie bavilo a do školy chodili s radosťou.

Pre prácu učiteľa je veľmi dôležité vedomie, že neučí predmety, ale deti. A týmto sa riadim aj ja.